Strona główna Miejsca kultu Asyż: z wizytą w mieście świętych

Asyż: z wizytą w mieście świętych

Cenne skarby sztuki sakralnej i znane ośrodki pątnicze stały się jednymi z tych atrakcji, którymi mogą oczarować turystów Włochy. Jednym z najważniejszych miast, do którego chętnie zaglądają wycieczki i pielgrzymki z całego świata, stał się w tym państwie Asyż. Jako rodzinne miasto św. Franciszka od lat cieszy się on sporym zainteresowaniem, a zgromadzone na jego terenie zabytki zyskały międzynarodową sławę. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Asyż: miasto świętych

Kojarzony głównie z postacią św. Franciszka Asyż jest też ważnym ośrodkiem kultu św. Klary. Co warto wiedzieć na ich temat? Postać św. Franciszka jest doskonale znana. Urodzony w 1181 roku jako syn bogatego kupca Franciszek rozdał swój majątek biednym, a sam żył wyjątkowo skromnie. Jego żebracze życie naznaczone miłością do bliźnich sprawiło, że stał się jednym z „ulubionych” świętych w katolickim świecie i symbolem oddania. Równie ważną rolę w dziejach Kościoła odegrała św. Klara, kanonizowana już w połowie XIII stulecia. I ona wiodła skromny żywot, wzorując się na św. Franciszku.

Widok na miasto Asyż, Umbria, Włochy.
Widok na miasto Asyż, Umbria, Włochy

Bazylika św. Franciszka

Ta bazylika jest głównym celem niemal każdej wycieczki przybywającej do Asyżu. Jej budowę rozpoczęto w 1228 roku w miejscu, w którym miał spocząć św. Franciszek. Sama bazylika jest budowlą niezwykłą, która w istocie składa się z dwóch świątyń. W kościele dolnym, którego wizytówką stał się reprezentacyjny portyk, podziwiać można szereg wspaniałych kaplic oraz wyjątkową kolekcję fresków przedstawiających życie św. Franciszka. Dla turystów najważniejsza jest tu jednak kryta, w której spoczywa patron ubogich – otoczony silnym kultem św. Franciszek. Z pięknymi obrazami i freskami przedstawiającymi jego życie można się też spotkać w kościele górnym, do którego z pewnością warto zajrzeć.

Bazylika św. Franciszka w Asyżu
Bazylika św. Franciszka w Asyżu

Bazylika św. Klary

Ta bazylika jest kolejnym zabytkiem, którego w czasie wizyty w Asyżu nie można pominąć. Wzniesiona z białego i różowego kamienia wyróżnia się prostotą i masywnością. W jej wnętrzu nie brak nawiązań do św. Franciszka – duchowego przewodnika św. Klary. O nim przypomina najpiękniej Kaplica Krucyfiksu. Drugą ważną kaplicą w tej bazylice jest Kaplica Świętego Sakramentu, znana z pięknych witraży. Warto zajrzeć do dolnej części kościoła, w której spoczęły szczątki św. Klary. I tu można podziwiać wspaniałe freski, dzięki którym to miejsce zachwyca niepowtarzalnym urokiem.

Bazylika św. Klary w Asyżu, fot. Radomil (CC BY-SA 3.0)
Bazylika św. Klary w Asyżu, fot. Radomil (CC BY-SA 3.0)

To warto zobaczyć

Słynne bazyliki są najbardziej znanymi atrakcjami Asyżu, warto jednak poszerzyć swój program zwiedzania miasta o kilka innych, interesujących obiektów. Piazza del Comune to wspaniały plac miejski, który przypomina o wielkim znaczeniu Asyżu przed wiekami. Można przy nim dostrzec zarówno pozostałości budowli z okresu rzymskiego, jak i wyjątkową kolekcję średniowiecznych gmachów. Przy tym placu czeka też ciekawe muzeum, które z pewnością zainteresuje miłośników archeologii. Ducha dawnych czasów można tez poczuć w trakcie zwiedzania Rocca Maggiore – potężnej fortecy wznoszącej się nad miastem. Choć swój obecny wygląd zyskała ona w XIV wieku, jej najstarsze fragmenty są pamiątkami z okresu etruskiego i pięknie przypominają o długiej historii miasta świętych.

Asyż dla turystów

Zainteresowanie turystów rodzinnym miastem św. Franciszka już dawno dostrzegło niejedno biuro podróży. Zorganizowane wycieczki oraz pielgrzymki są jednym ze sposobów na zwiedzenie tego ważnego miejsca na religijnej mapie Europy. Doskonałe zaplecze turystyczne sprawia jednak, że i turyści podróżujący indywidualnie mogą bez problemów odwiedzić Asyż na własną rękę. Coraz tańsze bilety lotnicze sprawiają, że Włochy przestają być drogim kierunkiem, a i noclegi w Asyżu można znaleźć bez większych problemów. Hotele oraz domy wycieczkowe kuszą doskonałymi warunkami, jednak należy pamiętać o jednym – by mieć pewność, że znajdziemy w nich dla siebie miejsce, noclegi powinniśmy zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem.