Strona główna Miejsca kultu Atrakcje Dolnego Śląska. Wambierzyce

Atrakcje Dolnego Śląska. Wambierzyce

Bazylika w Wambierzycach - fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0 PL)
Bazylika w Wambierzycach - fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0 PL)

To pielgrzymkowe miasteczko jest jednym z najważniejszych ośrodków życia religijnego, którym może skusić turystów Dolny Śląsk. Ze skromną zabudową o małomiasteczkowym charakterze kontrastuje tu potężna bryła bazyliki. To do niej przybywają pielgrzymki i wycieczki z całej Polski. Wambierzyce, bo o nich mowa, to także jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych, jakim mogą się pochwalić Sudety. Z centrum miasteczka można wybrać się na ciekawy spacer w pobliskie Góry Stołowe. Można też poświęcić czas na zwiedzanie samych Wambierzyc. Jego największe atrakcje związane są z kultem maryjnym, o czym przypominają spotykane niemal na każdym kroku kapliczki. Co warto zobaczyć w Wambierzycach? Czym może oczarować turystów ten znany ośrodek pielgrzymkowy?

Jako wieś Wambierzyce znane były już w XIII wieku i początkowo należały do joannitów. W XIV wieku zaczęli nią władać prywatni panowie. Wiek XIV był jednocześnie okresem, w którym Wambierzyce stały się znane z cudownej figurki. Jej kult zaczął się dość szybko rozwijać, a rosnące zainteresowanie miejscowością w znacznym stopniu wpłynęło na jej obecny wygląd.

Istniejące dziś w Wambierzycach sanktuarium jest zabytkiem z XVII/XVIII wieku, a zarazem trzecim z kolei ośrodkiem kultu religijnego w tym miejscu. Dwie poprzednie świątynie uległy zniszczeniu w czasie konfliktów zbrojnych. Dziś w Wambierzycach można podziwiać ogromną bazylikę, która dominuje nad zabudową całego miasteczka. Jej potężna fasada już dawno stała się jednym z symboli Dolnego Śląska, a otaczające ją kapliczki są częstym celem pielgrzymek.

W czasie wizyty w Wambierzycach warto przyjrzeć się nie tylko zabytkom sakralnym tej miejscowości, ale i znajdującej się przy głównym placu zabudowie. Można tu ujrzeć wiele ciekawych kamienic, których architektura jest typowa dla małych miasteczek. Do centrum Wambierzyc wjeżdża się przez Bramy Jerozolimskie, a otaczające miejscowość wzniesienia noszą biblijne nazwy. Na nich też znajdują się zabytkowe kapliczki, które tak chętnie odwiedzają pielgrzymki. Nad miastem góruje też Kalwaria, na ternie której znajduje się 150 kaplic. Z centrum Wambierzyc prowadzą na jej teren potężne schody, stanowiące poważne wyzwanie dla każdej wycieczki. Z nowszych atrakcji, którymi mogą skusić Wambierzyce, są tu mini-zoo oraz mały skansen, które znajdują się w odległości około 2 km od centrum. W tej miejscowości turystyka rozwija się bardzo dobrze, a noclegi można tu naleźć bez problemów. Czekają zarówno prywatne kwatery, jak i turystyczne hotele w pobliżu bazyliki. Chętnie korzystają z nich ci, dla których Wambierzyce mają stać się punktem wyjściowym w Góry Stołowe, a przede wszystkim na ich obszar znany jako Skalne Grzyby.