Strona główna Miejsca kultu Chełmno. Matka Boża Bolesna. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Chełmno. Matka Boża Bolesna. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Chełmno jest jednym z najpiękniejszych miast Pomorza. Jego ozdobę stanowi wybudowany w XIII wieku przez Krzyżaków gotycki kościół. Jest to trójnawowa hala z wydzielonym, prostokątnym prezbiterium. Zachodnia fasada była zaplanowana jako symetryczna dwu wieżowa, ale wieża południowa pozostała niedokończona.

Znajduje się w nim, w przepięknej bocznej kaplicy, namalowany na drewnie obraz Matki Bożej Bolesnej słynący łaskami. Przedstawiono na nim Maryję trzymającą na kolanach martwe ciało Jezusa. Jej serce przeszywa miecz, zaś oczy i ręce wznosi do góry w geście rozpaczy i bólu. Głowę Matki Bożej otacza aureola długich promieni.

Pierwszy obraz chełmińskiej Matki Bożej powstał około XII wieku, lub jak podają inne źródła na początku wieku XIV. Obraz został jednak zniszczony w wyniku najazdu Szwedzkiego. Odtworzono go w XVII wieku.

Obraz na początku stanowił własność ubogiej rodziny, której niewidomy synek odzyskał wzrok. To cudowne uzdrowienie spowodowało, że został przeniesiony do kaplicy przy Bramie Grubińskiej, gdzie pozostał do połowy XVII wieku. Gdy kult maryjny nieco osłabł przeniesiono go do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny gdzie pozostaje do dziś. Od tego czasu zaczęły się na nowo cudowne uzdrowienia z nim związane.

22 maja 1754 roku obraz został uroczyście koronowany, za zgodą papieża Benedykta XIV.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie
Źródło: chelmno.pl