Strona główna Artykuły Jak wybrać zakład pogrzebowy

Jak wybrać zakład pogrzebowy

Śmierć jest tematem, o którym nie chcemy myśleć. Czasami jednak dochodzi do najgorszego i sytuacja, którą od siebie odpychaliśmy, staje się bardzo rzeczywista. Umiera ktoś z bliskich, doświadczamy szoku i poczucia bezsilności. Jest to także ten moment, w którym trzeba wybrać zakład pogrzebowy.

Zakład pogrzebowy – wybieraj online

W tym trudnym okresie dla rodziny zmarłego, emocje odgrywają zasadniczą rolę i blokują racjonalny osąd. Często tę słabość wykorzystują nieuczciwi przedsiębiorcy pogrzebowi, uzależniając ceny od oceny grubości portfela swojego klienta, podsuwając usługi dodatkowe, które nie były uzgodnione itp. Na szczęście współcześnie przychodzi ludziom z pomocą technologia i Internet.

Zakłady pogrzebowe nigdzie nie publikują swoich ofert, co utrudnia ich porównanie. W USA istnieje jednak strona Parting.com, w Wielkiej Brytanii można skorzystać z Funeralbooker.com, a w Polsce od niedawana działa serwis Bluneral.com, który pozwala wybrać zakład pogrzebowy. Zostały w nim zebrane i opisane zakłady pogrzebowe z całej Polski wraz z ich ofertą cenową. Dzięki temu całą masę formalności związanych z pogrzebem można wykonać zdalnie. Jest to pierwszy tego typu start-up w Polsce.

Porównaj ceny

Czym się charakteryzuje taki serwis i jakie daje możliwości? Przede wszystkim umożliwia pełną transparencję cen, której do tej pory brakowało na rynku. Klient może sprawdzić zarówno ceny kompleksowej usługi pogrzebowej, jak i dokładny cennik poszczególnych produktów/usług. Jest to ważne, ponieważ zakłady pogrzebowe niechętnie udostępniają swoje cenniki.

Działa to w bardzo prosty sposób, np. jeśli interesuje Cię zakład pogrzebowy w Warszawie, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać nazwę miasta (tzn. „Warszawa”), aby zobaczyć godne polecenia zakłady pogrzebowe z całej okolicy. Przez „godne polecenia” są rozumiane te, które pozytywnie przeszły proces rekrutacji, cieszą się dobrą reputacją oraz posiadają jawny i stały cennik.

Wszystko zaplanuj

Chociaż rzadko o tym myślimy, pogrzeb również należy zaplanować. Trzeba zorganizować transport, przygotować ciało do pogrzebu, wynająć chłodnię, kaplicę i zająć się obsługą pochówku. Konieczny jest wybór trumny, czy też urny w przypadku kremacji, kupno wiązanki lub wieńca, dodatkowych dekoracji i oprawy muzycznej, tabliczki itp. Serwis daje możliwość zaplanowania pogrzebu online za pomocą konfiguratora usług pogrzebowych, można przejść wszystkie kroki od wyboru trumny po podanie daty i lokalizacji ceremonii pogrzebowej, i sfinalizowanie transakcji.

Sprawdź opinie klientów

Równie istotne są opinie klientów. W serwisie zebrane zostały opinie od klientów, którzy faktycznie skorzystali z usług danego zakładu pogrzebowego. Są one umieszczone bezpośrednio pod ofertą takiego zakładu pogrzebowego, dzięki czemu łatwo je znaleźć i wyrobić sobie na ich podstawie własne zdanie.

Skorzystaj z porad

Polski serwis Bluneral.com zawiera także sekcję z poradami pogrzebowymi. Opublikowano w niej kilkadziesiąt artykułów na temat tego, co trzeba wiedzieć o organizacji pochówku. Możesz dowiedzieć się m.in. ile kosztuje pogrzeb, na co zwrócić uwagę wybierając zakład pogrzebowy, jak napisać kondolencje, jak wygląda stypa, ile trwa urlop okolicznościowy przyznawany z powodu śmierci członka rodziny, komu przysługuje zasiłek pogrzebowy, jak przygotować mowę pogrzebową i wiele innych. Jeśli któryś z tych tematów jest dla Ciebie niejasny, to znajdziesz w tym miejscu stosowne porady.

Internet ułatwia coraz więcej czynności. Jedną z nich jest już również organizacja pogrzebu. Dzięki skorzystaniu z jego pomocy, można ograniczyć sobie liczbę formalności, których dopełnienie jest konieczne, a przy tym zmniejszyć traumę związaną z ich wykonaniem. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wybór którego dokonasz jest świadomy, nie musisz obawiać się, że zostaniesz oszukany przez nieuczciwego przedsiębiorcę, w sytuacji kiedy i tak nie masz siły ani ochoty, aby o tym myśleć.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Bluneral, umożliwiającym porównanie cen i wybór zakładu pogrzebowego.