Strona główna Miejsca kultu Jurajskie atrakcje: Czerna

Jurajskie atrakcje: Czerna

Klasztor w Czernej, fot. Cancre (CC BY-SA 3.0)
Klasztor w Czernej, fot. Cancre (CC BY-SA 3.0)

Czerna jest jedną z tych miejscowości, których w czasie wycieczki po okolicach Krakowa nie można pominąć. Tu Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca, a turyści mogą liczyć na moc wrażeń. Cenne zabytki oraz piękna okolica sprawiają, że w pobliżu tej miejscowości nudzić się nie można. Wielkim powodzeniem cieszą się tu piesze wycieczki po okolicznych dolinkach jurajskich, choć i miejscowy klasztor przyciąga swą architekturą oraz ciekawą historią. Z jakich względów Czerna stała się tak popularnym celem turystycznych wypraw?

Czerna to przede wszystkim wspaniała okolica. To ona sprawia, że w tej części Małopolski rewelacyjnie rozwija się turystyka aktywna. Jura może się tu pochwalić pięknymi lasami oraz dolinkami, po których można do woli spacerować dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych. Są to zarówno szlaki piesze, jak i trasy rowerowe. Czerna to jednocześnie piękny klasztor, budowany przed wiekami jako pustelnia mająca zapewniać mnichom izolację od świata zewnętrznego i jego problemów. Tu, nad Eliaszówką, do dziś można podziwiać ciekawy zespół klasztorny, którym opiekują się Karmelici. Do dziś widoczne są w rejonie klasztoru pozostałości muru, który dawniej odgradzał pozostałości pustelników od świata zewnętrznego. To w jego obrębie dawniej znajdowały się kaplice oraz domki, które służyły mnichom jako pustelnie. Dziś widoczne są liczne pozostałości po tej dawnej zabudowie, a spacer w rejonie klasztoru pozwala ujrzeć wiele pamiątek po pustelnikach.

Współczesna Czerna to przede wszystkim jeden z najciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Ufundowała go Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa. Kościół oraz klasztor wzniesiono tu w latach 30-tych XVII wieku. Czym zachwyca ten zespół klasztorny?

Klasztor w Czernej to przede wszystkim ciekawa architektura i dokładne zaplanowanie terenu. Kościół św. Eliasza wzniesiony na planie krzyża pięknie łączy się z zabudowaniami klasztornymi, które mają formę czworoboku. W czasie wycieczki koniecznie trzeba zwiedzić tutejszy kościół, w którym można podziwiać wiele ciekawych dekoracji wykonanych z tak popularnego w rejonie Krakowa materiału, jakim jest czarny marmur dębnicki. Zachwycają zarówno portale, jak i barokowy ołtarz główny. W ołtarzu tym umieszczono obraz, który przedstawia Anioła karmiącego patrona świątyni – świętego Eliasza. Wielką atrakcją na terenie klasztoru jest też kaplica św. Rafała Kalinowskiego oraz przyklasztorne muzeum, które poświęcone jest życiu tego zakonnika.

Czerna jest miejscowością godna odwiedzenia, można ją też potraktować jako punkt wypadowy niejednej wycieczki po okolicy. Jura zachwyca, a wędrówki doliną Eliaszówki mogą każdemu sprawić wiele radości.

Klasztor w Czernej, fot. Cancre (CC BY-SA 3.0)
Klasztor w Czernej, fot. Cancre (CC BY-SA 3.0)