Strona główna Miejsca kultu Kalwaria Zebrzydowska. Klasztor i Bazylika Matki Boskiej Anielskiej

Kalwaria Zebrzydowska. Klasztor i Bazylika Matki Boskiej Anielskiej

Jest jedną z największych atrakcji na terenie Beskidu Makowskiego, a zarazem jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków pielgrzymkowych. O jakim mieście mowa? Taką sławę zdobyła Kalwaria Zebrzydowska, która zachwyca piękną okolicą oraz licznymi zabytkami. Położona na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z tych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić.

Położona w niewielkiej odległości od Krakowa i Wadowic Kalwaria Zebrzydowska założona została w początkach XVII wieku. W tym to czasie wojewoda krakowski, Mikołaj Zebrzydowski, postanowił ufundować w tym miejscu klasztor Bernardynów i utworzyć wokół niego wyjątkową kalwarię. To z jej powodu tak chętnie przybywają tutaj wycieczki, to ona i jej kaplice są tu najważniejszymi zabytkami. Wokół tego wyjątkowego kompleksu kaplic powstało wkrótce miasto, dziś znane w całej Polsce jako Kalwaria Zebrzydowska. To miasto może zachwycić swymi atrakcjami i cennymi zabytkami.

Z wizytą w mieście

Choć wycieczki zazwyczaj pomijają centrum tego miasta i kierują się wprost do sanktuarium, warto zatrzymać się na chwilę w samej Kalwarii. Może ona pochwalić się ciekawym, historycznym układem urbanistycznym. Nieliczne drewniane domy z XIX wieku są dziś prawdziwą ozdobą tego miasteczka. Ciekawie prezentuje się również rynek oraz pobliskie zabudowania dawnego pałacu Czartoryskich.

Bazylika i klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej

To właśnie bazylika Matki Bożej Anielskiej oraz klasztor Bernardynów są symbolami tego miasta i jego najcenniejszymi zabytkami. Powstały one z inicjatywy rodu Zebrzydowskich i są jednymi z najciekawszych przykładów wali z postępującą reformacją. Sama bazylika, zbudowana w początkach XVII wieku, jest ciekawym przykładem barokowej architektury sakralnej. Kościół ten może zaskoczyć swym wyposażeniem. Można w nim ujrzeć i wiekowe epitafia, i cenne obrazy.

Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, fot. Ludwig Schneider (CC BY-SA 3.0).
Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, fot. Ludwig Schneider (CC BY-SA 3.0).
Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, fot. Piotrus (CC BY-SA 3.0).
Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, fot. Piotrus (CC BY-SA 3.0).

Koniecznie trzeba zajrzeć do kaplicy z cudownym obrazem Matki Boskiej, który już pod koniec XIX wieku został uroczyście ozdobiony koronami. Warto też zwrócić uwagę na kościelne sklepienia, które zostały ozdobione piękną polichromią samego Włodzimierza Tetmajera i przyjrzeć się innym kaplicom – kaplicy św. Anny oraz kaplicy Matki Boskiej Bolesnej. Wielu wrażeń może dostarczyć również spacer po klasztornych krużgankach. Tu można ujrzeć obrazy przedstawiające dzieje Kalwarii Zebrzydowskiej oraz portrety najbardziej zasłużonych członków rodu Zebrzydowskich.

Za bazyliką rozciąga się piękny dziedziniec, a przed nią – Rajski Plac. Jego największą ozdobą są posągi świętych związanych z zakonem franciszkańskim. Warto też zwrócić uwagę na zabudowania klasztorne, które przyciągają uwagę swym ogromem oraz barokowym charakterem.

Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, fot. Tomasz Bienias (CC BY-SA 3.0).
Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, fot. Tomasz Bienias (CC BY-SA 3.0).

Na kalwaryjskich ścieżkach

Założona w pobliżu klasztoru kalwaria to miejsce wyjątkowe. Rozciąga się ona na zboczach Lanckorońskiej Góry oraz na zboczach Żarku. Przepływający przez nią potok nosi nazwę Cedronu i sam w sobie stanowi wyjątkową atrakcję. W tej malowniczej scenerii można podziwiać wyjątkowy kompleks kaplic, będących pierwszym tego typu założeniem na ziemiach polskich.

Kościół Zaśnięcia NMP - Kalwaria Zebrzydowska, fot. Ludwig Schneider (CC BY-SA 3.0).
Kościół Zaśnięcia NMP – Kalwaria Zebrzydowska, fot. Ludwig Schneider (CC BY-SA 3.0).

Przez tereny kalwarii prowadzą zarówno dróżki Matki Boskiej, jak i Droga Krzyżowa. Chętnie wędrują nimi pielgrzymki, choć atrakcyjność krajobrazu i moc zabytków sprawiają, że często zaglądają tu „zwyczajne” wycieczki. Na tym rozległym obszarze można zobaczyć ponad 40 kaplic, które są głównie barokowymi lub manierystycznymi przykładami sakralnej architektury. To one mają przypominać o najważniejszych miejscach kultu w odległej Jerozolimie oraz o wydarzeniach związanych z początkami chrześcijaństwa. Tu w okresie świąt odbywają się również misteria, a w okresie Wielkiego Tygodnia można tu podziwiać zakonników odgrywających najważniejsze sceny związane ze śmiercią Chrystusa.