Strona główna Miejsca kultu Kodeń. Matka Boska Kodeńska. Bazylika św. Anny w Kodniu

Kodeń. Matka Boska Kodeńska. Bazylika św. Anny w Kodniu

Kodeń jest położony na Podlasiu, około 20 km od Terespola. O dawnej świetności tego miejsca mogą zaświadczyć dwa zabytkowe kościoły: gotycki św. Ducha i barokowy, gdzie w ołtarzu głównym króluje Matka Boska Kodeńska (Gregoriańska), zwana Królową Podlasia i Matką Jedności.

Sanktuarium z cudownym obrazem to najcenniejsze miejsce Podlasia. Matka Boska została przedstawiona na obrazie w dostojnej, królewskiej szacie. Trzyma na lewej ręce Dzieciątko, ubrane w długą suknię, natomiast w prawej dłoni dzierży berło, będące symbolem władzy królewskiej. Twarz Marii okolona jest tęczową aureolą.

Wnętrze Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej
Wnętrze Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej
fot. www.koden.com.pl

Wizerunek ten, zwany gregoriańskim, był umieszczony w kaplicy papieskiej w Rzymie i otoczony czcią. Powstała hipoteza, że Matce Boskiej nadano rysy królowej kastylijskiej Joanny Obłąkanej, matki cesarza Karola V, uważanej za świętą.

Historia wizerunku nie jest pewna. Według tradycji Mikołaj Sapieha z powodu choroby w 1630 r. odbył pielgrzymkę do Rzymu. Papież Urban VIII odprawił mszę w jego intencji przed obrazem Matki Boskiej Gregoriańskiej. Mikołaj zachwycił się cudownym obrazem i poprosił papieża, aby ten mu go podarował. Papież odmówił, ale to nie zniechęciło Mikołaja Sapiehy. Przekupił zakrystianina papieskiej kaplicy i wykradł obraz. Kiedy wrócił do Kodnia Matkę Boską pokochał tamtejszy lud, a Ona odwdzięczyła mu się łaskami. Kodeń stał się miejscowością pielgrzymkową.

Papież na początku domagał się zwrotu obrazu, jednak ostatecznie go podarował. Wymógł jednak odbycie pokutnej pielgrzymki. Książę szedł pieszo przez 5 miesięcy do Rzymu. Kiedy upadł u stóp papieża, ten uściskał go i przebaczył mu ten występek.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej
fot. www.koden.com.pl

Jan Fryderyk, syn Mikołaja Sapiehy, wyjednał u Ojca Świętego pozwolenie na koronację obrazu. Obraz Matki Bożej został ukoronowany papieskimi koronami już w 1723 roku, a więc 6 lat po koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Po upadku powstania styczniowego kościół kodeński zamieniono na cerkiew, a obraz wywieziono do Częstochowy. Do Kodnia wrócił 3 września 1927 r. Opiekę nad sanktuarium objęli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Po przybyciu na miejsce, zajęli się również projektem kalwarii w miejscu dawnej rezydencji rodu Sapiehów.

Dojazd


Wyświetl większą mapę

Pieśń

Kodeń. Matka Boska Kodeńska. Bazylika św. Anny w Kodniu

Tekst: Pieśń do Matki Boskiej Kodeńskiej

Bibliografia

  1. S. M. Grażyna i S. M. Gizela, Z dawna Polski Tyś Królową, Szymanów 1984.
  2. Historia, http://www.koden.com.pl/sanktuarium,s,1.html (23.02.2014).
  3. Kodeń – krótka historia, http://www.koden.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=13&menu=41&strona=1 (23.02.2014).
  4. Sanktuarium w Kodniu, fuw.edu.pl/aw2p2/sub/k/koden/koden.html (23.02.2014).