Strona główna Miejsca kultu Kościół Franciszkanów w Krośnie

Kościół Franciszkanów w Krośnie

PODZIEL SIĘ
Kościół Franciszkanów w Krośnie, fot. Wistula (CC BY 3.0)
Kościół Franciszkanów w Krośnie, fot. Wistula (CC BY 3.0)

Jego historia sięga XV wieku. Gotycki kościół franciszkański to ciekawy przykład architektury oraz najstarsza budowla, jaką może się pochwalić współczesne Krosno. Ciekawa forma architektoniczna, piękne wnętrze oraz wiekowa historia sprawiają, że świątynia ta jest jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po tym mieście. Trudno przejść obojętnie obok tego kościoła. Na czym polega jego wyjątkowość?

Fakt, iż kościół ten jest najstarszą budowlą na terenie miasta, ma ogromne znaczenie. Atrakcyjność świątyni wynika jednak i z ciekawej architektury, i ze wspaniałego wystroju wnętrza. Ta pseudohalowa świątynia powstała wskutek konsekwentnej rozbudowy kaplicy, którą franciszkanie otrzymali tuż po sprowadzeniu ich na teren miasta w XIII wieku. Jeszcze w XVII wieku kościół ulegał rozbudowie. W tym stuleciu powstała przecież najważniejsza ozdoba świątyni, czyli słynna Kaplica Oświęcimów. Ufundowana została przez Stanisława Oświęcima i wzniesiona według projektu mediolańczyka Vincenzo Petroniego. Dziś, ze względu na wspaniałe dekoracje wnętrza, kaplica ta jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może oczarować gości Krosno.

Turyści zaglądają tu również ze względu na obraz, który umieszczony jest w ołtarzu głównym. Przedstawiona została na nim Matka Boska Murkowa. Ważną atrakcją jest także polichromia, którą można zobaczyć w prezbiterium oraz zabytkowe nagrobki. Nie brak w ich gronie cennych zabytków. Za nagrobek wyjątkowo cenny uchodzi nagrobek wojewody podolskiego Jana Kamienieckiego z drugiej połowy XVI wieku. Nagrobek Barbary z Kamienickich Mniszchowej jest kolejnym dziełem sztuki, dzięki któremu ten kościół stał się tak wielką atrakcja dla wszystkich miłośników sztuki sakralnej.

Obraz Matki Boskiej Murkowej, źródło: www.franciszkanie.pl
Obraz Matki Boskiej Murkowej, źródło: www.franciszkanie.pl

Krosno to piękne miasto, które może oczarować każdego. Ci, którzy w czasie wycieczki po tym wyjątkowym ośrodku miejskim zajrzą do kościoła franciszkańskiego będą mogli ujrzeć jego największe atrakcje. Piękne kaplice, wspaniałe przykłady sztuki sakralnej oraz historia sięgająca XV wieku to największe walory kościoła franciszkańskiego – jednej z tych atrakcji, której w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć.

Kościół Franciszkanów w Krośnie, fot. Wistula (CC BY 3.0)
Kościół Franciszkanów w Krośnie, fot. Wistula (CC BY 3.0)

Komentarze