Strona główna Miejsca kultu Kościół św. Zachariasza w Wenecji

Kościół św. Zachariasza w Wenecji

Chociaż kościół św. Zachariasza w Wenecji pozostaje w cieniu słynnej bazyliki św. Marka, zalicza się do grona najważniejszych zabytków sakralnych na terenie miasta. Wenecja może być z niego dumna, a biura podróży chętnie umieszczają ten zabytek w swych ofertach zwiedzania miasta. Każdy z nas w czasie wycieczki po tym mieście powinien zajrzeć do tak ciekawej świątyni, jaką jest kościół św. Zachariasza. Dlaczego ten zabytek jest tak ważny?

Kościół św. Zachariasza to przykład budowli, w której gotyk oraz renesans zostały ze sobą połączone. Takie rozwiązanie jest dość popularne w weneckiej architekturze, jednak w przypadku tej świątyni połączenie dwóch kierunków architektonicznych przyniosło wspaniałe rezultaty. Interesujące są też najstarsze partie tego kościoła. Przypominają one o istniejącej tu już w IX wieku bazylice, która po rozbudowach i licznych pracach związanych z wystrojem wnętrza przybrała w XVI wieku obecną formę. Warto też pamiętać, że kościół ten służył jako miejsce pochówku pierwszych dożów weneckich, dzięki czemu do dziś jest miejscem wyjątkowo ważnym z historycznego punktu widzenia.

Kościół jest chętnie odwiedzany przez wycieczki również ze względu na wystrój wnętrza oraz dzieła sztuki znajdujące się w jego murach. Największa atrakcją jest tutaj obraz „Madonna w otoczeniu czterech świętych”. Jest to jedno z największych malowideł ołtarzowych, jakimi może się pochwalić Wenecja. Uwagę zwiedzających przyciąga również gotycki portal oraz mozaiki, wśród których nie brak zabytków z XII, a nawet z IX stulecia.

Wenecja może się pochwalić wyjątkowymi atrakcjami. Kościół św. Zachariasza jest jedną z nich, a zwiedzenie go będzie istotnym punktem w programie wycieczki dla każdego miłośnika sztuki. Jak twierdzą piloci wycieczek oraz biura podróży zajmujące się organizacją wypraw do Wenecji, w tym mieście każdy obiekt może mile zaskoczyć zwiedzających. W kościele św. Zachariasza każdy z nas może się o tym przekonać na własnej skórze.

Grób Zachariasza i Atanazego w Wenecji, fot. Didier Descouens (CC BY-SA 4.0)
Grób Zachariasza i Atanazego w Wenecji, fot. Didier Descouens (CC BY-SA 4.0)