Strona główna Miejsca kultu Małopolska dla pielgrzymów

Małopolska dla pielgrzymów

Jest krainą wyjątkowo atrakcyjną dla tych, którzy cenią sobie wycieczki o charakterze krajoznawczym. Na jej terenie nie brakuje ważnych ośrodków pątniczych, a tutejsze sanktuaria cieszą się ogromną sławą. Jakimi miejscami kultu może się pochwalić Małopolska? Które z nich znane są i jako wielkie atrakcje turystyczne, i ważne sanktuaria?

Do najważniejszych ośrodków kultu maryjnego należy tu Kalwaria Zebrzydowska, znana z klasztoru, pięknego kościoła oraz Drogi Krzyżowej. Początki kultu maryjnego na tym obszarze sięgają 1609 r. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, jako jedyna kalwaria na świecie, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 r.

Znajduje się w nim obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Powstał prawdopodobnie w I połowie XVII w. Jego właściciel Stanisław Paszkowski z Brzezia Paszkowskiego miał podczas modlitwy zobaczyć krwawe łzy spływające z oczu Matki Boskiej. Poruszony tym wydarzeniem, podarował obraz kościołowi w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kaplica z obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, fot. Tomasz Bienias (CC BY 3.0)
Kaplica z obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, fot. Tomasz Bienias (CC BY 3.0)

Istotnym punktem na pątniczym szlaku po Małopolsce są też Wadowice, znane z rodzinnego domu Jana Pawła II oraz bazyliki, w której został on ochrzczony. Dla pielgrzymów obowiązkowe jest skosztowanie kremówek, które można kupić w pobliskiej cukierni. Nie chodzi jednak o walory smakowe (chociaż o te też), ale wypowiedź papieża Jana Pawła II z pielgrzymki w 1999 r.: “(…) a tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki (…)”. Trudno podejrzewać go o robienie reklamy, niemniej to dzięki niemu wadowickie kremówki stały się bardzo popularne.

Plac Jana Pawła II, fot. Mariusz Swornóg (CC BY-SA 3.0)
Plac Jana Pawła II, fot. Mariusz Swornóg (CC BY-SA 3.0)

Na Podhalu ważnym ośrodkiem religijnym jest Ludźmierz, najstarsza parafia katolicka na Podhalu. W tutejszym sanktuarium znajduje się figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala. Szacuje się, że figurka ma około 600 lat. Przyciąga ona pielgrzymów już od czasów średniowiecza, szczególnie w święto maryjne 15 sierpnia oraz w święto Matki Bożej Siewnej.

M. B. Ludźmierska Gaździna Podhala (replika przy cudownym źródełku), fot. Jadwiga (GFDL)
M. B. Ludźmierska Gaździna Podhala (replika przy cudownym źródełku), fot. Jadwiga (GFDL)

Religijni górale odwiedzają również Zakopane i Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zostało wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Obok kościoła, w kaplicy znajduje się figurka Matki Bożej Fatimskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem,  fot. Daro998 (CC BY-SA 3.0)
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, fot. Daro998 (CC BY-SA 3.0)
Wnętrze sanktuarium, fot. Daro998 (CC BY-SA 3.0)
Wnętrze sanktuarium, fot. Daro998 (CC BY-SA 3.0)

Stary Sącz przyciąga natomiast klasztorem klarysek. Historia Starego Sącza, klasztoru sióstr klarysek i kościoła Trójcy Przenajświętszej ściśle się łączy z osobą świętej Kingi. Czerna to kolejne ważne sanktuarium, w którym można zapoznać się z losami patrona tego miejsca – ojca Rafała Kalinowskiego.

Ciekawe sanktuaria są również w Krakowie. Tutaj najbardziej znanym obiektem jest sanktuarium w Łagiewnikach, choć wielkim uznaniem cieszy się też Sanktuarium św. Brata Alberta. To pierwsze związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej. W Krakowie – Mogile można zobaczyć Sanktuarium Krzyża Świętego, a klasztor Paulinów na Skałce jest miejscem związanym wyjątkowo silnie z kultem św. Stanisława.

Kościół Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, fot. Jarosław Dubowski (CC BY-SA 3.0)
Kościół Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, fot. Jarosław Dubowski (CC BY-SA 3.0)

Małopolskie sanktuaria to obiekty, które warto uwzględnić w programie swej wycieczki po tej części kraju. Każde z nich ma swą specyfikę, każde z nich może się okazać niezwykle atrakcyjne dla turystów. To miejsca ważne nie tylko z religijnego, ale również z historycznego punktu widzenia.