Jest krainą wyjątkowo atrakcyjną dla tych, którzy cenią sobie wycieczki o charakterze krajoznawczym. Na jej terenie nie brakuje ważnych ośrodków pątniczych, a tutejsze sanktuaria cieszą się ogromną sławą. Jakimi miejscami kultu może się pochwalić Małopolska? Które z nich znane są i jako wielkie atrakcje turystyczne, i ważne sanktuaria?
Do najważniejszych ośrodków kultu maryjnego należy tu Kalwaria Zebrzydowska, znana z klasztoru, pięknego kościoła oraz Drogi Krzyżowej. Początki kultu maryjnego na tym obszarze sięgają 1609 r. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, jako jedyna kalwaria na świecie, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 r.
Znajduje się w nim obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Powstał prawdopodobnie w I połowie XVII w. Jego właściciel Stanisław Paszkowski z Brzezia Paszkowskiego miał podczas modlitwy zobaczyć krwawe łzy spływające z oczu Matki Boskiej. Poruszony tym wydarzeniem, podarował obraz kościołowi w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Istotnym punktem na pątniczym szlaku po Małopolsce są też Wadowice, znane z rodzinnego domu Jana Pawła II oraz bazyliki, w której został on ochrzczony. Dla pielgrzymów obowiązkowe jest skosztowanie kremówek, które można kupić w pobliskiej cukierni. Nie chodzi jednak o walory smakowe (chociaż o te też), ale wypowiedź papieża Jana Pawła II z pielgrzymki w 1999 r.: “(…) a tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki (…)”. Trudno podejrzewać go o robienie reklamy, niemniej to dzięki niemu wadowickie kremówki stały się bardzo popularne.

Na Podhalu ważnym ośrodkiem religijnym jest Ludźmierz, najstarsza parafia katolicka na Podhalu. W tutejszym sanktuarium znajduje się figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala. Szacuje się, że figurka ma około 600 lat. Przyciąga ona pielgrzymów już od czasów średniowiecza, szczególnie w święto maryjne 15 sierpnia oraz w święto Matki Bożej Siewnej.

Religijni górale odwiedzają również Zakopane i Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zostało wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Obok kościoła, w kaplicy znajduje się figurka Matki Bożej Fatimskiej.


Stary Sącz przyciąga natomiast klasztorem klarysek. Historia Starego Sącza, klasztoru sióstr klarysek i kościoła Trójcy Przenajświętszej ściśle się łączy z osobą świętej Kingi. Czerna to kolejne ważne sanktuarium, w którym można zapoznać się z losami patrona tego miejsca – ojca Rafała Kalinowskiego.
Ciekawe sanktuaria są również w Krakowie. Tutaj najbardziej znanym obiektem jest sanktuarium w Łagiewnikach, choć wielkim uznaniem cieszy się też Sanktuarium św. Brata Alberta. To pierwsze związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej. W Krakowie – Mogile można zobaczyć Sanktuarium Krzyża Świętego, a klasztor Paulinów na Skałce jest miejscem związanym wyjątkowo silnie z kultem św. Stanisława.

Małopolskie sanktuaria to obiekty, które warto uwzględnić w programie swej wycieczki po tej części kraju. Każde z nich ma swą specyfikę, każde z nich może się okazać niezwykle atrakcyjne dla turystów. To miejsca ważne nie tylko z religijnego, ale również z historycznego punktu widzenia.