Strona główna Wizerunki Matka Boska Bolesna (Chełmno)

Matka Boska Bolesna (Chełmno)

PODZIEL SIĘ
Obraz w Kaplicy Matki Boskiej Chełmińskiej (CC BY-SA 3.0)
Obraz w Kaplicy Matki Boskiej Chełmińskiej (CC BY-SA 3.0)

Obraz Matki Boskiej Bolesnej znajduje się w kościele farnym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie. Pierwszy wizerunek Matki Boskiej Bolesnej powstał w XII w. Został niestety zniszczony podczas najazdu Szwedów na Polskę, a następnie odtworzony.

Na początku stanowił on własność rodziny Stołowskich, których niewidomy synek odzyskał dzięki niemu wzrok. Podobno chłopcu objawiła się we śnie Matka Boska, która poleciła mu przemyć oczy wodą ze strumyka. Wiadomość o tym cudzie rozeszła się bardzo szybko.

Cudowny obraz został przeniesiony do kaplicy na Bramie Grudziądzkiej (zwanej dawniej Grubińską), gdzie pozostał do XVII w., a następnie do kościoła farnego.

Przedstawiono na nim Marię z sercem przebitym mieczem, która trzyma na kolanach martwe ciało Chrystusa. Ręce ma uniesione wysoko do góry, a oczy pełne bólu zwrócone ku niebu. Dookoła głowy Matki Boskiej widać aureolę z długich płomieni.

22 maja 1754 r. dokonano koronacji obrazu. Udzielił na nią zgody papież Benedykt XIV. W czasach największej świetności w dzień odpustu (2 lipca) gromadziło się pod wizerunkiem Matki Boskiej Chełmińskiej około 2 000 pątników.

Matka Boska Bolesna (Chełmno)

Komentarze