Strona główna Wizerunki Matka Boska Kodeńska – Królowa Podlasia i Matka Jedności

Matka Boska Kodeńska – Królowa Podlasia i Matka Jedności

Obraz Matki Boskiej Kodeńskiej (zwanej także Matką Boską Gregoriańską【Squier エレキベース SQ VM P BASS PJ LPB】 b00dwvbd8c, Królową Podlasia水廻りフロアー ソフトチェッカー MZS-25 64枚セット 色 ブルー サイズ 厚15mm×タテ250mm×ヨコ250mm/枚 64枚セット寸法(2000mm×2000mm) 【日本製】 【防炎】(, Matką Jedności) znajduje się w Bazylice św. Anny w Kodniu (Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia【ABランク】HAMILTON ハミルトン ジャズマスター Ref. H3260685 オートマチック/自動巻き シルバー文字盤 【安心の1年間保証】【メンズ □】【腕時計】【中古】【67】, Matki Jedności w Kodniu)Panasonic CTL1616Fソーラー時計用純正2次電池CASIO ニッケル水素二次電池新入荷 キャパシタ充電池 ボタン電池 タフソーラー. Matka Boska została na nim przedstawiona w dostojnej【ポイント20倍】純国産(日本製) ユニット畳 『シンプルノア』 ブラウン 82×82×1.7cm(6枚1セット) 軽量タイプ, królewskiej szacie【3年あんしん保証付】ノーリツ ガスふろ給湯器 ユコアGT[エコジョーズ][浴室・台所リモコンセット][屋外壁掛型][前面排気][シンプル][オート][16号] GT-C166SAWX BL+RC-J. Trzyma na lewej ręce Dzieciątko ubrane w długą suknię2017年度 カリモク 学習机 学習デスク セミナエース ST3409 デスク(天板幅90cm) SeminaA パソコンデスク PC机 karimoku, natomiast w prawej dłoni dzierży berło【ご紹介します!信頼の日本製!伝統に培われた技法で製作された高級掛軸!】水墨山水 木村春渓 【1点】iyo, będące symbolem władzy królewskiej日立(HITACHI) ルームエアコン 白くまくん Vシリーズ 主に18畳用 2017年モデル RAS-V56G2-W スリムサイズ ecoこれっきり 省エネステンレスクリーン. Twarz Marii okolona jest tęczową aureolą【受注生産品:お届け約30日】 K18ホワイトゴールド?ダイヤ/サファイア?リング 15号 9月 アクセサリー レディース カラーストーン 誕生石 女性 ジュエリー.

Historia wizerunku jest burzliwa i tajemnicza. Według legendy św. Łukasz Ewangelista namalował portret Maryi, a także wykonał jej figurę. Na przestrzeni wieków rzeźba trafiła do Konstantynopola. Zobaczył ją młody mnich benedyktyński Grzegorz, który gdy został papieżem Grzegorzem Wielkim, sprowadził ją do Rzymu. Wizerunek nosił odtąd nazwę Matki Bożej Gregoriańskiej. Papież podarował następnie figurę hiszpańskiemu opactwu benedyktyńskiemu w Guadalupe. Była to jednak dla niego trudna decyzja, nie chciał się rozstawać z rzeźbą Matki Boskiej. W Rzymie przebywał w tym czasie św. Augustyn, który posiadał talent malarski. Namalował on dla papieża obraz na podstawie rzeźby.

Równie interesujące jest to, w jaki sposób wizerunek trafił do Polski. W 1629 r. książę Mikołaj Sapieha rozpoczął budowę świątyni w Kodniu. Zanim ją ukończył, ciężko zachorował. Za namową żony odbył pielgrzymkę do Rzymu, aby prosić o zdrowie. Papież Urban VIII odprawił w prywatnej kaplicy papieskiej w Watykanie mszę w jego intencji przed obrazem Matki Boskiej Gregoriańskiej. Mikołaj Sapieha został całkowicie uzdrowiony. Poprosił Ojca Świętego, żeby podarował mu cudowny obraz w celu umieszczenia go w budowanym w Kodniu kościele. Papież odmówił, ale Sapieha się nie poddał tak łatwo. Przekupił papieskiego zakrystianina i wykradł wizerunek. 15 września 1631 r. obraz Matki Bożej dotarł do Kodnia, a Mikołaj Sapieha został ukarany przez papieża ekskomuniką. W 1636 r. karę zdjęto, a Sapieha pojechał w drugą podróż do Rzymu, tym razem pokutną. Obraz został mu ofiarowany i wymazano fakt rzucenia klątwy.

Syn Mikołaja Sapiehy, Jan Fryderyk wyjednał u Ojca Świętego pozwolenie na koronację obrazu. Koronowano go koronami papieskimi 15 sierpnia 1723 r. Była to trzecia koronacja obrazu na terenach dawnej Polski, niedługo po Jasnej Górze (1717 r.) i Trokach k. Wilna (1718 r.).

Matka Boska Kodeńska - Królowej Podlasia i Matki Jedności