Strona główna Miejsca kultu Matka Boża Królująca we Wszechświecie

Matka Boża Królująca we Wszechświecie

Kapliczka Matki Boskiej znajduje się w Otrębusach przy ulicy Anny Marii. Została poświęcona 7 września 2003 r. przez ks. Prałata Zdzisława J. Peszkowskiego. Głównymi fundatorami figury NMP są dr Jacek Zawadzki i dr Marek Dunin.

Konstrukcja symbolizuje wszechświat, dzieło Boga w trzech wymiarach. Model układu słonecznego wewnątrz kuli przedstawia rejony bliskie Ziemi. Składa się on z centralnie położonego Słońca oraz 9-ciu planet. Trzecia planeta to Ziemia. Ustawienie słońca i dziewięciu planet odpowiada ich naturalnemu położeniu w kosmosie w nocy z 7 na 8 września, czyli w uroczystość narodzin Najświętszej Maryi Panny. W 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status dziewiątej planety, a to oznacza, że w Układzie Słonecznym rzeźby powinno być 8 planet.

Model galaktyki spiralnej z 12 gwiazdami nad głową Matki Boskiej symbolizują kosmos daleki, oddalony o miliony lat świetlnych. Galaktyki to miejsca, w których rodzą się, trwają i giną niezliczone gwiazdy, nowe światy. Dlatego w centrum galaktyki umieszczony jest gołąb, czyli symbol Ducha Świętego i Boga Kreatora. Wieniec z dwunastu gwiazd dopełnia ostatniego szczegółu ze snu św. Józefa (postać niewiasty z Apokalipsy św. Jana Apostoła) i symbolizuje triumf. Liczba 12 uchodziła u ludów starożytnego Wschodu za symbol całkowitej zbiorowości (Kościół). Zgodne z tym symbolem jest zastosowanie liczby 12 w Apokalipsie: 12 pokoleń Izraela i 12 Apostołów Chrystusa, przez których Kościół został założony, łączy się harmonijnie z 12 bramami i warstwami fundamentu Niebieskiego Jeruzalem. Maria ma ręce rozłożone w geście błogosławieństwa oraz rozgniata nogą głowę węża – symbol zwycięstwa nad złem. Całość jest umocowana w pierścieniu oznaczającym horyzont z geodezyjnie oznaczonymi stronami świata. Data poświęcenia kapliczki została utrwalona na ekliptyce symbolem Słońca.

Obok kapliczki Matki Bożej znajduje się drewniany krzyż. Pierwotnie stał on w pobliżu starej kaplicy w Otrębusach. Na nowe miejsce został przeniesiony 20 maja 2005 r. po zlikwidowaniu kaplicy. Na krzyżu umieszczono drewnianą figurę Chrystusa Ukrzyżowanego.