Strona główna Miejsca kultu Najważniejsze sanktuaria Wysp Kanaryjskich

Najważniejsze sanktuaria Wysp Kanaryjskich

Przełom lata i jesieni to dobra pora na odwiedzenie tak zwanych “Kanarów”. Popularnością turystów cieszą się także tamtejsze sanktuaria.

Wypoczynek

Wczasy na Wyspach Kanaryjskich to świetny pomysł na tę porę roku. Możemy się wyrwać z nadchodzącej jesiennej szarugi, skorzystać z uroków plażowania i ciepłej wody w morzu. Teneryfa czy Fuerteventura kuszą nie tylko sprzyjającym klimatem i pięknymi widokami, ale także wieloma zabytkami. Na Fuerteventurze warto odwiedzić miasteczko Betancuria, w którym znajdują się zabudowania sakralne – kościół Św. Marii, ruiny XV- wiecznego klasztoru Franciszkanów czy też Muzeum Sztuki Sakralnej.

Na Teneryfie także znajdziemy kilka miejsc wartych obejrzenia. Jednym z nich jest miasteczko La Orotava, perełka XVII i XVIII –wiecznej architektury. Wyspa, poza możliwością zwiedzania, oferuje turystom liczne rozrywki, a to za sprawą parku wodnego Siam Park i Loro Parku – pięknego ogrodu botanicznego i zoologicznego.

Sanktuaria

Wyspy Kanaryjskie to także cel podróży pielgrzymów. W tym rejonie wartych odwiedzenia jest kilka wyjątkowych świątynii. Jedną z nich jest Bazylika Matki Bożej w Candelarii, na Teneryfie. Została zbudowana w drugiej połowie XX wieku. Głównym powodem pielgrzymek do niej jest figurka Matki Bożej z Candelarii, która jest patronką Wysp Kanaryjskich. Podobno rzeźbę znaleziono w morzu, jeszcze zanim na terytorium wysp przybyli Hiszpanie.

Innym ważnym kościołem jest Sanktuarium Nuestra Senora de Las Nieves na La Palmie. Powstało w XVII wieku. Znajduje się w nim figurka Matki Boskiej Śnieżnej, której poświęcone są Święta Zniesienia Matki Boskiej Śnieżnej, odbywające się raz na kilka lat. Warto się znaleźć na Wyspach Kanaryjskich podczas tych uroczystości, chociażby po to aby zobaczyć na własne oczy słynny Taniec Karłów będący symbolem zwrócenia się człowieka w stronę życia duchowego.

Ciekawą świątynią jest także ta poświęcona patronce Fuerteventury w Vega de Rio Palmas. Kult związany jest z coroczną pielgrzymką do sanktuarium, we wrześniu, tuż przed wielkim, religijno-kulturalnym festiwalem, który odbywa się na wyspie. Pielgrzymi przemieszczają się pieszo, albo na osłach, śpiewając i grając na timple i gitarach.

Wybierając się na Wyspy Kanaryjskie, warto sprawdzić kiedy obchodzone są tam święta religijne, stanowią one zazwyczaj piękne i wyjątkowe widowiska, które zapadają w pamięć.

Sanktuarium Nuestra Senora de Las Nieves na La Palmie, Wyspy Kanaryjskie, fot. Olbertz (CC BY-SA 3.0)
Sanktuarium Nuestra Senora de Las Nieves na La Palmie, Wyspy Kanaryjskie, fot. Olbertz (CC BY-SA 3.0)
Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej z Candelarii, fot. Mataparda (CC BY-SA 3.0)
Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej z Candelarii, fot. Mataparda (CC BY-SA 3.0)
Figura Matki Bożej z Candelarii, patronki Wysp Kanaryjskich
Figura Matki Bożej z Candelarii, patronki Wysp Kanaryjskich