Strona główna Miejsca kultu Niezwykłe miejsca kultu: klasztor w Czernej

Niezwykłe miejsca kultu: klasztor w Czernej

PODZIEL SIĘ
Klasztor w Czernej, fot. Cancre (CC BY-SA 3.0)
Klasztor w Czernej, fot. Cancre (CC BY-SA 3.0)

To jeden z najpiękniej położonych klasztorów na terenie województwa małopolskiego oraz miejsce, które ma ogromną wartość historyczną. Klasztor w Czernej to miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymki, które podążają śladami św. Rafała Kalinowskiego. To jednocześnie atrakcyjny cel wycieczki dla tych, którzy chcą lepiej poznać okolice Krakowa oraz perełki XVII-wiecznej architektury. Czym może ich zaskoczyć klasztor w Czernej?

Z dziejów klasztoru

Dzieje klasztoru w Czernej sięgają I połowy XVII wieku. Wtedy to Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa postanowiła ufundować klasztor i przekazać go Karmelitom Bosym. W latach 30-tych XVII wieku powstał tu kościół św. Eliasza oraz zabudowania klasztorne. Co ciekawe, aż do początków XIX wieku była to pustelnia, na teren której nikt nie miał prawa wstępu. W chwili, gdy klasztor przestał funkcjonować jako pustelnia, stał się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Oddawano tu część Rafałowi Kalinowskiemu, który został przez Jana Pawła II beatyfikowany, a następnie kanonizowany. To dzięki niemu pielgrzymki tak chętnie odwiedzają to sanktuarium. Warto pamiętać, że klasztor jest też miejscem kultu Matki Boskiej Szkaplerznej. Poświęcony jej obraz znajduje się w kościelnym wnętrzu, a ze względu na swą wartość już dawno stał się ważnym celem wycieczki dla niejednego miłośnika sztuki sakralnej.

Klasztor i jego walory artystyczne

Klasztor oraz kościół znajdujący się na jego terenie są ważnymi miejscami dla wiernych. Są to jednocześnie obiekty bardzo ciekawe dla tych osób, które interesują się historią sztuki. Już same zabudowania klasztorne skutecznie przyciągają uwagę swym założeniem oraz takimi atrakcjami, jak muzeum przypominające o życiu Rafała Kalinowskiego. Z pewnością warto je zwiedzić w czasie wycieczki po Czernej i jej najbliższej okolicy.

Wielkim zainteresowaniem osób odwiedzających kompleks klasztorny cieszy się kościół św. Eliasza z lat 30-tych XVII wieku. Jest on ciekawym przykładem architektury wczesnobarokowej. W dekoracji tej świątyni w bardzo interesujący sposób został wykorzystany najbardziej popularny w tej okolicy materiał budowlany, jakim jest czarny marmur dębnicki. Wspaniale prezentują się posadzki wykonane z tego materiału, jednak na szczególne wyróżnienie zasługują imponujące ołtarze. To one są najważniejszą ozdobą w kościelnym wnętrzu oraz atrakcją, obok której nie można przejść obojętnie.

W kościelnym wnętrzu nie brak też ważnych miejsc pamięci. Warto zwrócić uwagę na kryptę znajdującą się tuż przy wejściu do kościoła. Pochowana została w niej fundatorka klasztoru, bez której Czerna nie mogłaby zaistnieć jako ważny ośrodek kultu. Ważnym miejscem jest też kaplica Rafała Kalinowskiego, w której można zapoznać się z jego losami oraz pomodlić przy jego szczątkach. Wielu emocji może też dostarczyć wizyta na przyklasztornym cmentarzu, na terenie którego wyróżnia się nagrobek generała Aleksandra Błędowskiego, zasłużonego w czasie powstania listopadowego.

Wspaniały klasztor oraz malownicza okolica sprawiły, że Czerna przyciąga i pielgrzymki, i wycieczki. W efekcie w rejonie tej wsi turystyka ma się coraz lepiej, a chętnych na spędzenie tu dłuższego urlopu nie brakuje. W okolicy klasztoru coraz częściej oferowane są zatem tanie noclegi w prywatnych kwaterach. Noclegi można też znaleźć w pobliskich Krzeszowicach – mieście, które swego czasu było jednym z najważniejszych uzdrowisk w rejonie Krakowa.

Klasztor w Czernej, fot. Cancre (CC BY-SA 3.0)
Klasztor w Czernej, fot. Cancre (CC BY-SA 3.0)

Komentarze