28 listopada 1981 r. rozpoczęły się objawienia Matki Boskiej w Kibeho w Rwandzie. Ukazała się Ona sześciu dziewczynkom: Alphonsine Mumureke (16 lat), Anathalie Mukamazimpaka (16 lat), Marie-Claire Mukangango (20 lat), a później objawienia doznały także Stéphanie (14 lat), Vestina (20 lat), Marie-Agnès (19 lat).
Wokół objawień z Kibeho
Rwanda to mały kraj położony w środkowo-wschodniej Afryce. Jej stolicą jest 365-tysięczne Kigali. Rwanda do 1962 r. była kolonią belgijską. Posiada wdzięczny przydomek Kraj tysiąca wzgórz, który wziął się od pofałdowanego ukształtowania terenu.
Rwanda jest jednym z najgęściej zaludnionych państw Afryki, w którym katolicy stanowią 42,7%, protestanci 30,2%, muzułmanie 10,5%, wyznawcy religii pierwotnych 4% i Świadkowie Jehowy 0,6%. Grupy etniczne to: 90% Hutu, 9% Tutsi, 1% Pigmeje Twa.

źródło: kibeho-sanctuary.com
Wizjonerzy z Kibeho
W sumie w Kibeho objawień doznało siedmioro dzieci. Na początku Matka Boska ukazała się trzem uczennicom: Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire, natomiast później trzem innym dziewczętom mieszkającym wśród afrykańskich stepów: Stéphanie, Vestina, Marie-Agnès. Wizji doznał również chłopiec Emmanuel Sagastasha, który zobaczył Jezusa i stał się później swojego rodzaju ludowym kaznodzieją.

źródło: kibeho-sanctuary.com
Kościół uznał za autentyczne tylko te orędzia, które Maryja przekazała trzem pierwszym dziewczętom (Diament z nieba 2009):
- Alphonsine Mumureke pochodzi z miejscowości Zaza, na wschodzie Rwandy. Gdy jej rodzice się rozwiedli, była wychowywana tylko przez matkę. Z natury skryta i tajemnicza, przejawiała wielką miłość do Matki Bożej.
- Anathalie Mukamazimpaka pochodzi z Muganzy. W Kibeho ukończyła cztery klasy gimnazjum. Miała duży wpływ na swoje koleżanki, cieszyła się opinią mądrej, pobożnej i skromnej dziewczynki. Dużo się modliła i była odpowiedzialna za Legion Maryi. Należała także do Odnowy Charyzmatycznej.
- Marie-Claire Mukangango chodziła do jednej klasy z Anathalie. Była uczennicą spontaniczną i niesforną. Po skończeniu szkoły w 1983 r. uzyskała dyplom nauczycielki i podjęła pracę w szkole. Należała do przeciwniczek objawień, nie chciała o nich słyszeć i uważała Alphonsine za chorą psychicznie. Matka Słowa ukazywała się jej od 2 marca do 15 września 1982 r.
Objawienia w Kibeho – przebieg wydarzeń
Jako pierwsza doświadczyła objawienia Alphonsine w dniu 28 listopada 1981 r. Później przyszła kolej na jej koleżanki. Objawienia występowały pojedynczo i w nieregularnych odstępach czasu. Dziewczynki nie widziały tych samych obrazów i nie słyszały tych samych dźwięków. Każda przekazywała treść orędzia niezależnie od pozostałych.

źródło: kibeho-sanctuary.com
19 sierpnia 1982 r. Matka Boska płakała, a z Nią także dziewczęta. Ukazała im okrutną przyszłość: śmiertelne walki, stosy ciał, strumienie krwi. W 1983 r. Maryja powiedziała: „Świat jest krwiożerczy (…) grzechy są liczniejsze niż krople wody w morzu (…) Świat biegnie ku zgubie”. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że prawdopodobnie była to zapowiedź bezlitosnej wojny pomiędzy Hutu i Tutsi. Podczas ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. zginęło około miliona osób. Nie szczędzono nikogo, nawet starców i dzieci, palono kościoły, zabijano duchownych (Ukleja 1997: 86).
W Kibeho objawienia były śledzone przez tłum liczący niekiedy 20 000 osób. Ustawiono podium i nagłośnienie, dzięki czemu każdy z zebranych mógł widzieć i słyszeć co widzący mówili do Maryi i jak wyglądali słuchając Jej słów (Pannet 2007: 115).
Podczas objawienia dziewczęta doświadczały długotrwałej ekstazy, upadały na ziemię. Twierdziły, że odbywały podróż do Nieba, czyśćca a także do piekła. Po upadku podnosiły się z ziemi jakby nic się nie stało, bez najmniejszego stłuczenia.
Według ich relacji Matka Boska z objawień jest niezwykle piękna, a z Jej twarzy bije blask. Być może dlatego żadna z dziewcząt nie była w stanie podać jaki kolor ma jej skóra. Przemawia łagodnym głosem przypominającym muzykę. Odziana jest w białą suknię i błękitny welon. Jedne z widzących twierdziły, że ręce ma złożone na piersi, inne że otwiera ramiona.

źródło: kibeho-sanctuary.com
Objawienia zakończyły się w 1983 r., z wyjątkiem pierwszej wizjonerki Alphonsine, która otrzymywała jedno lub dwa objawienia każdego roku w dniu 28 listopada. W 1986 r. Matka Boska powiedziała jej: „Objawię ci się jeszcze tylko dwa razy: 28 listopada 1988 i potem jeszcze raz”, ale nie podała daty (Laurentin 1994: 96-97).
W swoich orędziach Maryja wzywała do modlitwy, nawrócenia i postu. Zapowiedziała liczne nawrócenia i odnowę duchową. Faktycznie w całej Rwandzie nastąpił wzrost powołań. Maryja podkreśliła, że przybywa nie tylko do Kibeho i do Rwandy, ale także do całego świata (Ukleja 1997: 86).
15 sierpnia 1988 r. biskup Gehanany wydał osobistą aprobatę publicznego kultu w Kibeho. Jednak dopiero w dniu 29 czerwca 2001 objawienia te zostały oficjalnie uznane przez Kościół katolicki za prawdziwe. Od 2003 w Kibeho istnieje sanktuarium poświęcone Maryi Matce Słowa. Co roku pielgrzymuje do niego tysiące pielgrzymów. Sanktuarium maryjne graniczy z pomnikiem ku czci ofiar ludobójstwa.
Bibliografia
- Ks. R. Ukleja Sdb, Łzy Maryi. Objawienia i cuda maryjne wczoraj i dziś, Warszawa 1997.
- R. Laurentin, Współczesne objawienia najświętszej Marii Panny, Gdańsk 1994.
- R. Pannet, Objawienia maryjne w świecie współczesnym, Kraków 2007.
- TREŚĆ ORĘDZIA MATKI BOŻEJ Z KIBEHO,
http://www.voxdomini.com.pl/vox_art/kibeho.htm (19.03.2011). - Oficjalne uznanie autentyczności objawień Matki Bożej w Kibeho (Rwanda), http://www.voxdomini.com.pl/vox_nr/vox69-70d.htm (19.03.2011).
- Diament z nieba, „Rycerz Niepokalanej” nr 5/2009 s. 140, http://www.rycerz.franciszkanie.pl/articles.php?article_id=50 (19.03.2011).