Strona główna Objawienia Objawienie w Banneux – Opiekunka ubogich (Belgia, Banneux 1933)

Objawienie w Banneux – Opiekunka ubogich (Belgia, Banneux 1933)

W niedzielę 15 stycznia 1933 r., dwanaście dni po objawieniach w Beauraing, Matka Boska ukazała się jedenastoletniej Marietcie Beco. Działo to się w Banneux. Maryja przedstawiła się jako Matka Ubogich, która przychodzi ulżyć cierpieniu ludzi wszystkich narodów. Wskazała także dziewczynce cudowne źródło.

Objawienia maryjne w Banneux – przebieg wydarzeń

Marietta Beco wychowała się w ubogiej rodzinie. Urodziła się 25 marca 1921 r. w Banneux, miejscowości leżącej około 56 mil od Beauraing. Była najstarszą z siedmiorga rodzeństwa.

15 stycznia wieczorem Marietta była w domu. Gdy wyglądała przez okno zobaczyła świetlistą postać unoszącą się nad warzywnikiem. Zawołała swoją matkę, która przebywała w pokoju obok. Ta jednak gdy przyszła, nie zobaczyła nic szczególnego, a już na pewno nie kobietę w bieli. Zadrwiła nawet z córki: „Może to i Najświętsza Panienka!”.

Marietta jednak przyjęła te słowa zupełnie poważnie. Chwyciła różaniec i chciała wybiec do ogrodu, jednak matka nie pozwoliła jej wyjść. Wyśmiała dziewczynkę, tak jak jej rodzeństwo, kiedy mała opowiedziała już całej rodzinie o dziwnym zjawisku. Tylko ojciec Julien Beco zaczął się nad tym zastanawiać, świadom, że nie są zbyt religijni i dziecko nie miało powodu, żeby wymyślać coś takiego.

Następnego dnia Marietta po raz pierwszy od dwóch miesięcy poszła do szkoły. O tym co widziała opowiedziała najlepszej przyjaciółce i razem poszły opowiedzieć o zdarzeniu proboszczowi.

Marietta od chwili, gdy widziała świetlistą postać bardzo się zmieniła. Zaczęła przykładać się do nauki religii, chodziła do szkoły. Codziennie także chodziła do kościoła w Banneux, choć do tej pory sprawy wiary nie były dla niej ważne.

Mariette Beco
Mariette Beco

18 stycznia 1933 roku Maryja ukazała się powtórnie. Marietta, kiedy ją zobaczyła, rzuciła się na kolana i zaczęła się modlić. Postać jakby schodziła do niej z nieba, robiła się coraz większa, aż stanęła przed nią. Ojciec dziewczynki, choć nie widział postaci, uważnie obserwował córkę. To co zobaczył wstrząsnęło nim do głębi.

Pobiegł po proboszcza, ale go nie zastał. Przyprowadził więc jednego z sąsiadów z synem. Wszyscy trzej dotarli na miejsce, gdy Marietta wyszła już na drogę, mówiąc, że Ona ją wzywa.

Pani zaprowadziła dziewczynkę nad strumyk i kazała włożyć dłonie do wody. Był mróz, ale Marietta zrobiła to, czego od niej oczekiwała Matka Boża. Wtedy Maryja powiedziała dziecku, że ten strumień należy do Niej i zniknęła.

Tego wieczoru rodzinę Beco odwiedził proboszcz, który już wiedział o objawieniu. Omówił to z jej ojcem, przekonanym, że córka oglądała Najświętszą Panienkę. Oto on, który nie był w kościele od wielu lat, uzgodnił z proboszczem, że następnego dnia odwiedzi go, aby się wyspowiadać i przyjąć Najświętszy Sakrament.

19 i 20 stycznia Marietta ponownie widziała Maryję. Teraz towarzyszył jej nie tylko ojciec, ale też więcej osób. Podczas tych objawień Matka Boża przedstawiła się jako Królowa Ubogich, a także przekazała dziewczynce, że lodowaty strumień w którym wcześniej zanurzała ręce ma za zadanie ulżyć cierpiącym ze wszystkich narodów. Wyraziła również życzenie, żeby w Banneux stanęła kapliczka.

Figura Matki Boskiej z Banneux przy cudownym źródle
Figura Matki Boskiej z Banneux przy cudownym źródle
źródło: schlesien.nwgw.de
Figura Matki Boskiej z Banneux przy cudownym źródle
fot. Johfrael, CC BY-SA 3.0

Na kolejne widzenie mała wizjonerka musiała długo poczekać, znosić drwiny i upokorzenia innych dzieci, kiedy modliła się w ogródku i czekała na Maryję.

11 lutego, w rocznicę objawień z Lourdes, Marietta ponownie zobaczyła Matkę Bożą, która zaprowadziła ją nad strumień i powiedziała, że przybyła ulżyć cierpiącym. Po tym objawieniu Marietta zapragnęła przystąpić do Pierwszej Komunii.

15 lutego dziewczynce po raz pierwszy towarzyszyła jej matka Louise. Marietta prosiła Najświętszą Panienkę o jakiś znak, ale ta tylko się uśmiechała i powiedziała: „Wierzcie we mnie, ja uwierzę w was”. Potem przekazała jej jeszcze tajemnicę, przeznaczoną jedynie dla niej i kazała się modlić. 20 lutego Maryja ponownie poleciła dziecku iść nad strumyk i dużo się modlić.

Ósme objawienie miało miejsce 2 marca. Było to ostatnie z objawień, podczas którego kobieta w bieli powiedziała Marietcie, że jest Matką Zbawiciela, Matką Boga.

Wydarzenia po objawieniach w Banneux

Objawienie w Banneux - Opiekunka ubogich

Zakończenie objawień dało początek niekończącym się sporom. Lokalna społeczność wątpiła, czy dziewczynka rzeczywiście coś widziała. W ich osądzie nie była tego godna. Marietty nie wsparł także proboszcz, gdyż zgodnie z zaleceniami Kościoła wolał nie zabierać w tej sprawie głosu.

Mimo to kapliczkę, o którą prosiła Maryja ufundowano już 15 sierpnia 1933 r. Biskup diecezji poparł konsekrację tej kaplicy, ale nie wypowiedział się w kwestii objawień.

W styczniu 1935 r. metropolita Belgii, kardynał Joseph E. Van Roey, powołał komisję mającą zbadać sprawę objawień. Mariettę wzięto w krzyżowy ogień pytań. Dziewczynę męczyło ciągłe odpowiadanie na bolesne pytania. Kiedy wspominała to później, żałowała, że komukolwiek powiedziała o objawieniach: „Gdybym przewidziała wszystko, co mnie czeka, niczego bym nie powiedziała”.

Jan Paweł II w Banneux
Jan Paweł II w Banneux
źródło: roger-o-s-b.eklablog.com

Marietta nie wstąpiła do klasztoru. Zamiast tego wyszła za mąż, ale nie była szczęśliwa w tym małżeństwie i odeszła od męża. Często widziano ją jak modli się w ogrodzie, gdzie odwiedziła ją Matka Boża. Przez całe życie zaciekle broniła swojej niezależności.

Strumień, wskazany Marietcie przez Maryję stał się miejscem wielu cudów, kiedy ludzie chorzy po zaczerpnięciu z niego wody wracali do zdrowia. Była wśród nich pani Goethals, która po wypiciu wody ze źródła odzyskała słuch i wyzbyła się bólu. Była także Laura Pletinck, która we wrześniu 1933 r. odzyskała władzę w nogach (Odell 1995: 137-138).

W 1942 r. został zatwierdzony publiczny kult Matki Bożej z Banneux. 22 sierpnia 1949 roku biskup Liege uznał objawienia w Banneux. Ogłosił także, że wszystkie relacje potwierdzające to objawienie są wiarygodne.

Bibliografia

  1. C. M. Odell, Ci, którzy Ją widzieli. Objawienia maryjne, Gdańsk 1995.
  2. G. Schmertzing, Tajemnica Maryi. Objawiam się całemu światu, Warszawa 2008.
  3. R. Pannet, Objawienia maryjne w świecie współczesnym, Kraków 2007.
  4. Matka Boska z Banneux,
    http://www.marypages.com/banneuxPolski.htm (11.02.2011).