21 sierpnia 1879 r. Matka Boska ukazała się grupie ludzi we wsi Knock (oficjalna nazwa Cnoc Mhuire). Przed trzydziestu dwu laty została ona wybrana Królową Irlandii, zaś po objawieniu naród irlandzki zaczął tym mocniej ją czcić.
Wokół objawienia w Konck
W XIX w. w Irlandii rzadko kiedy trafiały się dobre żniwa. Ludzie byli zabiedzeni i głodni. Ofiary głodu i chorób związanych z niedożywieniem liczyło się w milionach. Wielu Irlandczyków wyjechało do Ameryki, sądząc że tam znajdą lepsze życie i wolność (Odell 1994: 90).
Irlandia była w tym czasie pod panowaniem brytyjskim. Katolicyzm był dyskryminowany, lecz mimo to trwał. Dopiero w 1868 r. Kościołowi anglikańskiemu odebrano status Kościoła państwowego. Pamiętać należy, że w ówczesnej Irlandii jeden protestant przypadał na siedmiu katolików (tamże).
Objawienie w Knock – przebieg wydarzeń
21 sierpnia 1879 r. w Knock padał ulewny deszcz. Około godziny siódmej wieczorem Mary McLoughlin, czterdziestopięcioletnia gospodyni proboszcza, szła do chaty państwa Byrne. Przy ścianie kościoła zauważyła trzy oświetlone postacie. Myślała jednak, że są to figury zamówione przez proboszcza, ponieważ poprzednie roztrzaskały się rok wcześniej podczas burzy.
Pół godziny później Margaret Byrne wyszła z domu, aby zamknąć kościół. Dostrzegła jakieś światło przy końcu świątyni, ale deszcz wystarczająco ją zniechęcił, żeby to sprawdzić.
Około ósmej Mary McLoughlin postanowiła wracać do domu. Mary Byrne (siostra Margaret) zaproponowała, że ją odprowadzi. Kiedy przechodziły koło kościoła Mary Byrne również zobaczyła trzy figury. Dostrzegła także, że się poruszają. Rozpoznała w nich Najświętszą Marię Pannę, św. Józefa i św. Jana Ewangelistę.

źródło: www.voxdomini.com.pl

Mary Byrne pobiegła do domu, aby zawołać domowników. Przyszli wszyscy i wszyscy zobaczyli to samo. Kilkoro udało się do sąsiadów, poinformować ich o cudzie. Zebrało się piętnaście osób. Odmawiali Różaniec. Najstarsza kobieta miała 75 lat, najmłodszy chłopiec – 6. Objawienie trwało dwie godziny. Żadna ze świetlistych postaci nic nie mówiła.
Maryja, ubrana na biało unosiła się nad ziemią. Na głowie miała złotą koronę, ozdobioną szlachetnymi kamieniami. Po jej prawej stronie stał św. Józef, zaś po lewej biskup, trzymający otwartą księgę – św. Jan Ewangelista. Za postaciami znajdowało się coś na kształt ołtarza, otoczonego przez anioły, na którym widoczne było młodziutkie jagnię. Symbolizowało Chrystusa, Baranka Paschalnego. Za nim stał wielki krzyż.
Patrick Hill tak opisał to co widział: „Te figury były pełne i krągłe, tak jakby miały ciała i były żywe; nic nie mówiły, ale kiedy się zbliżyliśmy, chyba odsunęły się pod ścianę”. Bridget Trench spróbowało objąć stopy Maryi, ale jej ręce na nic nie natrafiły. Wszyscy obecni byli pewni, że ukazała im się właśnie Matka Boska, św. Józef i św. Jan.
Następnego dnia świadkowie wydarzenia poszli do proboszcza Knock i Aghamore. Od razu im uwierzył i wysłał do biskupa Tuam zawiadomienie o tym zdarzeniu. W kilka miesięcy udało się powołać komisję, która przesłuchała świadków objawienia.
W 1880 r. z Limerick do Knock wyruszyła pierwsza pielgrzymka na cześć objawienia. Rok 1879 odmienił życie mieszkańców Knock. Do wioski zaczęli napływać pielgrzymi i turyści, w 1976 r. trzeba było wybudować nowy kościół, który byłby w stanie ich pomieścić.
W 1972 r. do Knock przyjechał papież Jan Paweł II.

źródło: www.knock-shrine.ie
fot. Paul Cowan, CC BY-SA 2.0
Mary Byrne – fragment jej świadectwa
Mary Byrne w ten sposób opisuje to co widziała w sierpniu 1879 r.: “Matka Boska stała wyprostowana, z oczami podniesionymi do nieba i rękami uniesionymi na wysokość ramion lub nieco wyżej, z dłońmi lekko pochylonymi w kierunku ramion lub piersi. Ubrana była w biały płaszcz układający się fałdami, zarzucony luźno na ramiona i spięty pod szyją. Na głowie miała koronę, dużą koronę, i wydawała mi się ona nieco bardziej żółta niż suknia i szaty Naszej Matki Boskiej.
Postać św. Józefa miała lekko pochyloną glowę ku Najświetszej Dziewicy, jakby w szacunku. Święty wygladał jak osoba wiekowa z białą brodą i białymi włosami. Trzecia postać wygladała na Św. Jana Ewangelistę. Nie wiem. Tylko tak myślałam widząc ją przy tej okazji ponieważ przy jednej okazji widziałam jedną statuę w kaplicy Lecanvey, niedaleko Westport, w Hrabstwie Mayo, bardzo podobną do figury która teraz stała przede mna razem ze św. Józefem i Nasza Najświetszą Panną.
W lewej dłoni trzymał Ewangelię lub mszał, stojąc lekko zwrócony w lewą stronę , w stronę ołtarza, który znajdował sie nieco od niego. Muszę podkreślić że statua którą widziałam wcześniej w kaplicy Lecanvey nie mitry na głowie, a figura na którą patrzyłam miała ją. Nie za wysoka, raczej niska. Statua w Lecanvey miała ksiażkę w lewej dłoni, a palce prawej ręki podniesione. Figura przede mną, przy tej okazji o której mówię, miała książkę w lewej ręce, jak powiedziałam a palec wskazujący i środkowy podniesione, tak jakby mówiąc podkreślał swoje slowa. Był to przypadek że figura i jej ustawienie sprawiło, jest to tylko moja opinia, że ta trzecia postać była św. Janem, umiłowanym uczniem Pana Naszego, ale nie jestem całkowicie pewna jakiego świetego reprezentowała. Powiedziałam, jak sie wyraziłam, że był to św. Jan Ewangelista, a potem wszyscy obecni potwierdzili to co ja.
Ołtarz jest pod oknem, znajdującym sie w szczycie, trochę na zachód, w pobliżu centrum, lub niewiele poza nim. Na ten ołtarz patrzył św. Jan, jak nazwałam tę figurę, stojąc zwrócony w stronę Ewangelistów znajdujących sie na ołtarzu. Miał ramię przechylone pod kątem, na zewnatrz, w stronę Najświetszej Dziewicy. Oltarz wydawał się być jak ołtarze używane w kościele katolickim, szeroki i dużych rozmiarów. Nie było na nim ani tkanin ani świec, ani żadnego typu ornamentów. Był tylko płaskim ołtarzem.
Na ołtarzu spoczywał baranek i dookoła widziałam złote gwiazdy i małe świetliste światła, błyszczące jak latarnie lub kryształowe kule odbijające światło od świetlistego ciała” (czytaj więcej: www.knock-shrine.ie).

źródło: www.knock-shrine.ie
Bibliografia
- C. M. Odell, Ci, którzy Ją widzieli. Objawienia maryjne, Gdańsk 1995.
- G. Schmertzing, Tajemnica Maryi. Objawiam się całemu światu, Warszawa 2008.
- Knock, http://www.voxdomini.com.pl/roz/knock/knock.html (19.02.2011).
- Milcząca Królowa Irlandii, http://adonai.pl/maryja/?id=129 (19.02.2011).
- Knock, http://www.knock-shrine.ie (19.02.2011).