Strona główna Objawienia Objawienie w Matemblewie (Polska, prawdopodobnie 1769)

Objawienie w Matemblewie (Polska, prawdopodobnie 1769)

Zima była wyjątkowo ciężka tego roku. Gruba warstwa śniegu pokryła pola i zasypała domy. Niektóre miejscowości zostały zupełnie odcięte od świata. Matemblewo na Kaszubach również doświadczyło tego losu.

Na obrzeżach wioski mieszkał stolarz Stanisław z żoną Marią i trójką dzieci. Czwarte dziecko miało urodzić się w styczniu. Kobieta źle znosiła ciążę. Bardzo ją bolało. Którejś nocy obudziła męża mówiąc, że ból jest nie do wytrzymania. Choć było przed terminem, zaczęła rodzić.

Stanisław poszedł po akuszerkę. Przedzierał się przez śnieg, walił w drzwi akuszerki i wyciągnął ją z chałupy prawie przemocą. Choć było niedaleko dopiero po dłuższej chwili udało im się wrócić do domu. Maria leżała blada na łóżku i płakała.

Akuszerka od razu orzekła, że potrzebny jest lekarz. Była noc, wszędzie śnieg, a najbliższy lekarz znajdował się w Gdańsku, w odległości około 10 km.

Pomimo to Stanisław wyszedł na mróz, chcą sprowadzić lekarza dla swojej żony. Brodził w śniegu, ponaglany wyciem wilków i strachem o żonę i dziecko. W którymś momencie spostrzegł, że pomylił drogę. W nocy wszystko wyglądało tak samo, a śnieg dodatkowo przeszkadzał. Stanisław modlił się. Był zmęczony i głodny. Mróz robił się coraz dotkliwszy. W końcu mężczyzna stracił przytomność.

Obudził się po chwili czując ciepło. Przypomniał sobie po co wyruszył w tę drogę i zerwał się na nogi. Jednak nie mógł zrobić ani kroku. Rozpłakał się z bezsilności. Potem zaczął się modlić coraz bardziej żarliwie.

Matka Boska Brzemienna
Matka Boska Brzemienna
źródło: www.matemblewo.pl

Powoli zaczynał wstawać dzień. Stanisław znowu poczuł falę ciepła i w tej chwili zobaczył brzemienną kobietę, która wyciągnęła do niego ramiona. Jaśniała przy tym dziwnym światłem. Rozpoznał ją natychmiast i zawołał: „Matko Boża!”.

Maryja powiedziała, żeby nie płakał, lecz wracał do domu i cieszył się tym co tam zastanie, gdyż jego żona właśnie urodziła. Potem zniknęła.

Stolarz nie czuł już zmęczenia, ani zimna. Wstał dzień, a Stanisław rozpoznał okolicę. Zadziwiająco szybko pokonał drogę powrotną do wsi, jak gdyby ktoś mu pomagał pokonywać wysokie zaspy.

W domu zastał swoją żonę i nowo narodzone dziecko. Oboje byli zdrowi, choć Maria bardzo wyczerpana.

Następnego dnia wieść o objawieniu obiegła całą wieś. Wszyscy chcieli wiedzieć gdzie Matka Boża ukazała się Stanisławowi. W tamtym miejscu powstał kopiec, na szczycie którego cystersi z opactwa w Oliwie wznieśli kapliczkę z figurą Matki Boskiej Brzemiennej. Poświęcenia dokonano w 1790 roku.

Kapliczka Matki Boskiej Brzemiennej
Kapliczka Matki Boskiej Brzemiennej
fot. Tomasz Sienicki, CC BY 2.5

Droga, którą w II połowie XVIII wieku przebyła procesja niosąca figurę Matki Boskiej, pozostaje do dziś szlakiem pielgrzymek z Oliwy do Matemblewa, a na pamiątkę tamtych wydarzeń nazywana jest Drogą Kleszą.

Od XVIII wieku do figury Matki Boskiej Brzemiennej pielgrzymują kobiety w ciąży, a także te, które nie mogą mieć dzieci.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ BRZEMIENNEJ

Objawienie w Matemblewie - Matka Boska Brzemienna

Cudowna Matemblewska Pani!
Tyś największą po Bogu naszą pociechą.
Zbliżamy się do Ciebie z całą naszą ufnością,
jak dzieci do Matki przychodzimy do Ciebie,
korzymy się przed Tobą, błagając o pomoc Maryjo!
Tyle cudów zdziałałaś na tym miejscu
przez siebie wybranym,
tylu nieszczęśliwych wysłuchałaś i uleczyłaś ich
z chorób duszy i ciała,
tylu rodzinom dałaś upragnione dziecko.
Matko Matemblewska!
Bądź siłą dla matek oczekujących potomstwa,
by nie lękały się trudów macierzyństwa.
weź w opiekę nasze rodziny i prowadź je do swego Syna,
który z Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje
na wieki wieków. Amen.

Bibliografia

  1. M. Spiss, Objawienia maryjne w Polsce, Kraków 2007.
  2. Matemblewo, http://www.pro-life.pl (11.08.2011).
  3. Modlitwy do Matki Bożej, http://www.matemblewo.pl (11.08.2011).
  4. OBJAWIENIA MARYJNE W POLSCE – MATEMBLEWO I JANÓW LUBELSKI, http://www.vismaya-maitreya.pl (11.08.2011).
  5. Początki Sanktuarium, http://www.matemblewo.pl (11.08.2011).