Strona główna Objawienia Objawienie w Pontmain – Królowa Nadziei (Francja 1871)

Objawienie w Pontmain – Królowa Nadziei (Francja 1871)

PODZIEL SIĘ

17 stycznia 1871 r. w Pontmain we Francji ukazała się kilkorgu dzieciom Matka Boska. Objawienie trwało około trzech godzin. Dorośli obecni w miejscu zdarzenia nie widzieli niczego.

Wokół objawienia w Pontmain

Pontmain było niewielką wioską, położoną około 150 km od Paryża, liczącą sobie pięciuset mieszkańców. W czasie gdy wiara we Francji tkwiła w głębokim kryzysie, ludzie mieszkający w Pontmain byli bardzo pobożni. Głównie za sprawą proboszcza Guerin.

W 1871 r. kraj był pogrążony w wojnie z Prusami. Trzydziestu ośmiu mężczyzn z Pontmain powołano do wojska. Byli to rolnicy, nienawykli do żołnierskiego rzemiosła. Bliscy drżeli z obawy o ich los. Bali się także pruskich wojsk, które były już coraz bliżej ich domów.

Ojciec Guerin
Ojciec Guerin
źródło: www.sanctuaire-pontmain.com

Objawienie w Pontmain – przebieg wydarzeń

17 stycznia 1871 r. dwaj bracia Eugène (12 lat) i Joseph (10 lat) Barbadette obudzili się wcześnie rano, aby zmówić Różaniec za ich najstarszego brata, który został powołany. Później chłopcy służyli do Mszy. Każdego ranka proboszcz Guerin modlił się o mieszkańców wioski wcielonych do wojska.

O siedemnastej wieczorem chłopcy pomagali ojcu w stodole. Przyszła do nich także Jeannette Detais, przynosząc dobre wieści od Augusta (brata będącego w wojsku). Uszczęśliwiony Eugène podszedł do drzwi stodoły, żeby sprawdzić czy znowu pada śnieg. Ziemię pokrywała warstwa śniegu, a na niebie pięknie świeciły gwiazdy. Wtedy zobaczył fragment nieba, na którym nie było gwiazd.

Właśnie w tym miejscu, w tej chwili pojawiła się postać młodej, pięknej kobiety. Unosiła się nad ich domem, stojącym naprzeciwko stodoły. Eugène krzyknął. Ze stodoły wybiegł Joseph, który również widział niewiastę.

Objawienie w Pontmain
Objawienie w Pontmain
źródło: www.sanctuaire-pontmain.com

Ubrana była w ciemnoniebieską suknię, na której pobłyskiwały gwiazdy. Na głowie miała czarny welon, zwieńczony złotą koroną. Uśmiechała się do dzieci i coś im pokazywała.

Ojciec chłopców i Jeannette nic nie dostrzegli. Potem przyszła jeszcze matka chłopców, ale również nic nie widziała, a także nie chciała uwierzyć synom. Ci jednak byli pewni, że coś widzą, dlatego posłała po siostrę Vitaline. Siostra, pamiętając niedawne objawienia w Lourdes i La Salette, powiedziała rodzicom, że może jest to Matka Boska i nie ma w tym nic dziwnego, że dorośli Jej nie potrafią dostrzec.

Objawienie w Pontmain - Królowa Nadziei

Ze szkoły przyprowadziła ona kilka dziewczynek. Maryję wypatrzyły od razu Françoise Richer i Jeanne-Marie Lebosse. Opisały ją dokładnie tak samo jak Eugène i Joseph.

W tym czasie pod stodołę państwa Barbadette przyszła już spora grupa ludzi poinformowanych przez Jeannette Detais. Dorośli jednak nie ujrzeli niczego. Za to kilkoro bardzo małych dzieci sprawiało wrażenie, że coś widzą. Posłano także po proboszcza Guerin, który także nie dostrzegł nic niezwykłego.

Tymczasem wizja zaczęła się zmieniać. Trzy jasne gwiazdy utworzyły trójkąt obejmujący Matkę Bożą. Wokół Jej postaci zaczął się formować niebieski owal. Po lewej stronie niewiasty pojawił się czerwony krzyżyk.

Wszyscy dorośli zaczęli się modlić. Dzieci opowiadały, że obraz się powiększył, mnożyły się także gwiazdy na Jej szacie. Pod stopami Maryi rozwinął się wielki biały sztandar, na którym pojawiały się napisy, litera po literze: „Ależ módlcie się moje dzieci”, „Bóg was niedługo wysłucha”, „Mój Syn pozwoli siebie dotknąć” (Odell 1994: 87).

W dłoniach Matki Boskiej pojawił się czerwony krzyż z sylwetką Jezusa, zaś Maryja zaczęła się modlić. Jedna z gwiazd ją okalających zapaliła cztery świece wokół Jej postaci. Wszyscy pomyśleli o czterech świecach palonych w kościele za mężczyzn wcielonych do wojska.

Matka Boska z Pontmain
Matka Boska z Pontmain
źródło: www.sanctuaire-pontmain.com

Zniknął krzyż, a Najświętsza Panienka wyciągnęła ręce ku ludziom w dole. U Jej stóp pojawił się biały welon, który powoli się podnosił, aby ją zasłonić. Kiedy modlitwa zgromadzonego tłumu ucichła, postać zniknęła.

Po objawieniu w Pontmain

Następnego dnia żołnierze pruscy wycofali się z okolic Pontmain. Co więcej, niektórzy z nich opowiadali swoim przełożonym, że widzieli coś dziwnego na peryferiach miasta. W ciągu jedenastu dni wojsko pruskie opuściło cały kraj, a mężczyźni z Pontmain wrócili do domów.

Dwaj synowie państwa Barbadette, którzy doświadczyli objawienia, wstąpili do seminarium. Jeanne Lebosse wstąpiła do Zakonu Sióstr Świętej Rodziny. Jak ustalił ojciec Laurentin pod koniec życia zaprzeczyła, że cokolwiek widziała w pamiętny styczniowy wieczór. Françoise Richer pracowała jako służąca i pomagała w szkole.

Rok po objawieniu biskup Wicart wydał dekret zezwalający na kult w wymiarze lokalnym i zezwolił na budowę świątyni. Wybudowana bazylika została poświęcona Królowej Nadziei.

Bazylika w Pontmain
Bazylika w Pontmain
źródło: www.catholicvirtualmall.com

Bibliografia:

  1. Ks. R. Ukleja Sdb, Łzy Maryi. Objawienia i cuda maryjne wczoraj i dziś, Warszawa 1997.
  2. C. M. Odell, Ci, którzy Ją widzieli. Objawienia maryjne, Gdańsk 1995.
  3. Pontmain 1871 r.: Matka Boża Nadziei,
    http://www.krucjataniepokalanej.pl/czytelnia/objawienia/Pontmain (20.02.2011).
  4. Pani z Pontmain, http://www.marypages.com/PontmainPolish.htm (20.02.2011).
  5. Pontmain – Królowa Modlitwy,
    http://www.rycerz.franciszkanie.pl/articles.php?article_id=6 (20.02.2011).

Komentarze

1 KOMENTARZ

Comments are closed.