Strona główna Objawienia Objawienie w Szczyrku (Polska, 1894)

Objawienie w Szczyrku (Polska, 1894)

25 lipca 1894 r. Matka Boska objawiła się trzem dziewczynkom: dwóm dziesięcioletnim Mariannom i o dwa lata od nich starszej Juliannie Pezdzie, pod szczytem wznoszącej się nad miejscowością Magury.

Tego dnia dziewczynki poszły do lasu zbierać jagody. Kiedy miały już pełne koszyczki postanowiły odpocząć na polance. Było ciepło i przyjemnie, a one zmęczone codziennym rannym wstawaniem, więc zasnęły. Obudziły się dopiero kiedy było mocno po południu. Przestraszone tym co powiedzą rodzice zerwały się na nogi.

Gdy już miały wracać do domu zobaczyły niesłychanie jasne światło. Jego źródło było za nimi. Pierwsza odwróciła się Julianna i zamarła. Na tle buków stała piękna kobieta i uśmiechała się łagodnie. Zobaczyły Ją także pozostałe dziewczynki.

Sanktuarium maryjne Na Górce
Sanktuarium maryjne Na Górce
fot. wikipedia

Wszystkie trzy uklęknęły i złożyły ręce jak do modlitwy. Matka Boska nakazała im słuchać uważnie, tego co powie. Nie trzeba było powtarzać tego dziewczynkom, które wprost nie mogły oderwać od niej wzroku.

Maryja powiedziała: „Widzę, że ludzie zaniedbują odmawianie Anioł Pański. Martwi mnie to i proszę was, żebyście powiedziały to wszystkim napotkanym. Odmawiajcie Anioł Pański codziennie w południe, a możecie liczyć na moje wstawiennictwo u Pana Boga Wszechmogącego. Proszę was także o codzienne śpiewanie Godzinek. Chciałabym, aby w tym miejscu wybudowano kaplicę, a w przyszłości klasztor. Obiecuję wam także, że wytryśnie tu źródełko. Każdy potrzebujący, kto przyjdzie i obmyje się w nim, zostanie uzdrowiony. Obiecuję wam także, że jeszcze do was przyjdę” (Spiss 2007: 84).

Objawienie w Szczyrku

Maryja zniknęła. Kiedy dziewczynki wróciły do domów był już wieczór. Na Juliannę czekała zdenerwowana matka, która na nią nakrzyczała. Okazało się także, że dziewczynka zapomniała koszyczka z jagodami. Następnego dnia musiała po niego wrócić.

Matka Boska jeszcze kilkakrotnie ukazywała się dziewczynkom. Za każdym razem ponawiała prośbę o odmawianie Anioł Pański i Godzinek, a także poprosiła aby miejsce, w którym z nimi rozmawia było nazywane „Górką”.

Dziewczynki opowiedziały w końcu o swoich przeżyciach dorosłym. Nie chcieli oni jednak uwierzyć i wezwali księdza proboszcza. Ten z wielką uwagą wysłuchał dzieci. Szczegóły z jakimi opowiadały tę historie wskazywały, że jej nie zmyśliły.

Wieść o objawieniach rozniosła się lotem błyskawicy. Na miejsce przybywały pielgrzymki ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Pielgrzymi z Ustronia wręczyli mieszkańcom Szczyrku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Postanowiono zawiesić go na buku, przy którym ukazała się Maryja.

Tabernakulum w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski
“Na Górce” w Szczyrku

Tabernakulum w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku
fot. wikipedia

Jeszcze tego samego roku na południowym stoku Magury, skąd rozpościera się wspaniały widok na Skrzyczne, wierni wybudowali kapliczkę. W listopadzie w trakcie kopania fundamentów wytrysło tam źródełko krystalicznie czystej wody.

W 1948 r. wzniesiono na miejscu kapliczki kościół z kamienia – sanktuarium. Opiekę duszpasterską przejęli nad nim księża salezjanie przybyli z niedalekiego Oświęcimia.

Bibliografia:

  1. M. Spiss, Objawienia maryjne w Polsce, Kraków 2007.
  2. Sanktuarium Maryne “Na górce”, http://www.szczyrk.net.pl/atrakcje-w-miescie-274/zabytki-szczyrku-1166/sanktuarium-maryjne-1168/ (13.08.2011).
  3. Sanktuarium na Górce,
    http://www.beskidslaski.pl/Szczyrk/sanktuarium.html (13.08.2011).

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuję za artykuł. Bardzo interesuje mnie kwestia objawień i chętnie czytam takie teksty. Czekam na kolejne szczególnie objawienia maryjne w Polsce.

Comments are closed.