Strona główna Objawienia Objawienie w Wiktorówkach (Polska, 1861)

Objawienie w Wiktorówkach (Polska, 1861)

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (CC BY-SA 2.5)
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (CC BY-SA 2.5)

Matka Boska Królowa Tatr lub inaczej Matka Boska Jaworzyńska objawiła się w 1861 roku pasterce Marysi Murzańskiej. Dziewczynka miała wtedy około 14-16 lat.

Marysia wstała bardzo wcześnie rano, aby zaprowadzić owce na halę. Towarzyszył jej pies, pomagając upilnować zwierzęta. Dopiero gdy weszli na halę słońce zupełnie już wstało. Zrobiło się ciepło. Zmęczona dziewczynka położyła się na burce i usnęła.

Obudziło ją szczekanie psa. Próbowała go odpędzić, ale zaczął szczekać jeszcze bardziej zajadle. Marysia wstała i rozejrzała się. Część jej stada nadal spokojnie jadła trawę, lecz pozostałe owce zniknęły.

Przestraszona dziewczynka zaczęła ich szukać. Biegała, krzyczała, lecz wszystko bezskutecznie. Weszła do pobliskiego lasu, ale i tam ich nie znalazła. Marysia zaczęła płakać i modlić się.

Figurka Matki Boskiej Jaworzyńskiej
Figurka Matki Boskiej Jaworzyńskiej
fot. User:Roweromaniak, CC BY-SA 2.5

Nagle zobaczyła jasność tak mocną, że ją oślepiła. Zamknęła oczy i upadła na kolana. Wtedy usłyszała głos: „Marysiu, wstań!”. Przerażona dziewczynka bała się poruszyć, jednak łagodny głos był przekonujący. Powoli otworzyła oczy i wstała.

Przed sobą ujrzała piękną kobietę. Poczuła się bezpiecznie. Stojąca przed nią Pani ubrana była w białą suknię, a ramiona okrywał Jej ciężki turkusowy płaszcz. Twarz, dłonie i stopy kobiety były niezwykle jasne.

Objawienie w Wiktorówkach - Królowa Tatr

Matka Boża spytała dziewczynkę czy codziennie się modli, a słysząc negatywną odpowiedź wyraźnie posmutniała. Rozmawiała z pasterką i przekazała jej przesłanie: „Bez modlitwy świat czeka zagłada. Mój Syn czeka na waszą modlitwę i cierpi, kiedy widzi, jak Go opuszczacie. Czy aż tak dużo od was wymaga? Proszę was tylko o modlitwę i pokutę za grzechy, bo nie wiecie, kiedy nadejdzie koniec”.

Potem Maryja wskazała dziewczynce gdzie znajdzie swoje zagubione owce. Wszystko ucichło, postać znikła. W tej ciszy Marysia usłyszała beczenie owiec. Spomiędzy sosen wybiegły zwierzęta. Marysia zabrała owce i psa, i jak najszybciej wracała do wsi.

W drodze powrotnej wpadła na Kubę [lub Wojciecha], pasterza, który mieszkał niedaleko niej. Opowiedziała mu wszystko co się wydarzyło na hali. Kuba słuchał z rosnącym zdumieniem. Kiedy skończyła swoją opowieść nakazał jej iść do domu i powiedział, że spotkają się jutro rano i pokaże mu gdzie widziała Matkę Bożą.

Tak też zrobili następnego dnia. Marysia wskazała mu miejsce, w którym objawiła się piękna Pani. Pasterz wyciągnął zza pazuchy podobiznę Maryi, którą sam w nocy wykonał i przybił do drzewa.

Wnętrze kaplicy
Wnętrze kaplicy - Wiktorówki
fot. User:Roweromaniak, CC BY-SA 2.5

Wieść o objawieniu rozniosła się, jednak miejsce to nie od razu stało się celem pielgrzymek. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat przed zawieszonym na drzewie obrazkiem przychodzili modlić się tylko okoliczni pasterze i drwale. Później postawiono w tym miejscu kapliczkę, w której umieszczono drewnianą figurkę, do dzisiaj znajdującą się w ołtarzu sanktuarium, a sama kapliczka została zawieszona na zewnętrznej ścianie kaplicy od strony prezbiterium.

Matka Boża Królowa Tatr jest patronką Powiatu Tatrzańskiego, a Jej wizerunek widnieje w herbie na tle Giewontu i parzenicy.


150 lat Objawień na Wiktorówkach przez z-ne

Bibliografia:

  1. M. Spiss, Objawienia maryjne w Polsce, Kraków 2007.
  2. Objawienia na Wiktorówkach,
    http://www.powiat.tatry.pl (12.08.2011).
  3. Uroczystości 150. rocznicy Objawień MB Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, http://dominikanie.pl (12.08.2011).
  4. 150-lecie objawień maryjnych na Wiktorówkach,
    http://www.zwiastunzgor.pl (12.08.2011).
  5. Wiktorówki: uroczystość w 150-lecie objawień Maryjnych w sercu Tatr, http://ekai.pl (12.08.2011).