Strona główna Opinie i wydarzenia Odzież dla księży – wybieramy koszule kapłańskie

Odzież dla księży – wybieramy koszule kapłańskie

PODZIEL SIĘ
Kaszle kapłańskie - jakie wybrać

Koszule kapłańskie są tak ważnym elementem ubioru dla księdza, jak klasyczne koszule dla każdego mężczyzny. Pomimo że zwykle ubierane są pod szaty liturgiczne lub pod sutannę muszą być uszyte w wysokiej jakości, przewiewnym materiałów, aby zapewnić komfort codziennego użytkowania.

Zostań z nami dłużej i dowiedź się z jakich materiałów powinny być uszyte koszule dla księży, czym się charakteryzują i w jakich kolorach zwykle występują. Wszystko co powinieneś wiedzieć jako wierny.

Rodzaje

Koszule kapłańskie to rodzaj koszuli świeckich. W sklepach znajdziemy różne modele zarówno cienkie na letnie dni, jak i grubsze na te zimowe. W sprzedaży znajdują się fasony luźne oraz slim fit, czyli taliowane, idealnie dopasowane do sylwetki, z długim lub krótkim rękawem, z klasycznym mankietem z ściętymi rogami oraz z mankietami na spinki.

Tym co w głównej mierze wyróżnia koszule kapłańskie jest kołnierzyk pod koloratkę.

Tutaj księża mają do wyboru koszule, które posiadają

  • stójkę pod koloratkę
  • kent pod koloratkę

Dostępne także koszule kapłańskie rzymskie z kołnierzykiem rzymskim.

Rodzaje materiałów

Wygodna koszula dla księdza przede wszystkim powinna charakteryzować się dobrą izolacją termiczna, dlatego powinna być uszyta z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Najczęściej w sprzedaży znajdują się koszule kapłańskie bawełniane, z elonobawełny lniane lub uszlachetnione włóknami bambusowymi. Dzięki temu zapewniają maksymalną wygodę podczas codziennego życia i świadczenia posługi kapłańskiej.

Istotny jest też splot tkaniny. Najlepsze są materiały ze splotem skośnym lub podwójnym, dzięki którym ubrania nie naciągają się i są łatwe w prasowaniu.

Lepiej nie oszczędzać na koszuli. Te niskiej jakości z syntetycznych materiałów mogą być niewygodne i powodować nadmierne pocenia.

Domieszki tkanin

W ofercie sklepów dla księży znajdziemy także koszule z tkanin z domieszkami innych wysokiej jakości włókien, które poprawiają właściwości tkanin. Najczęściej jako domieszka występuje poliester, który sprawia że koszula jest miękka w dotyku, ma delikatny połysk i nie mnie się, dzięki czemu dobrze się układa i prezentuje.

Jaki kolor wybrać

Osobom duchownym nie wypada nosić ostrych i jaskrawych kolorów, ponieważ reprezentują oni godność kapłańską, dlatego szyte są z materiałów w stonowanych kolorach, zwykle jednobarwne lub z delikatnym deseniem w paski lub kratkę.

Koszule kapłańskie nie różnią się bardzo od innych. lecz spełniają określoną funkcję i muszą być szczególnie wygodne, dlatego produkuje się je z wysokiej jakości materiałów.

Komentarze