Strona główna Miejsca kultu Opactwo Batalha w Portugalii – Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej

Opactwo Batalha w Portugalii – Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej

Portugalia jest krajem, w którym spragnieni słońca i wypoczynku na plaży turyści od lat chętnie spędzają wakacje. To zarazem państwo z radością odwiedzane przez pielgrzymki z całego świata, a miejsc kultu, sanktuariów oraz historycznych opactw na terenie Portugalii nie brakuje. Jednym z miejsc, które odwiedzają i pielgrzymki, i turyści spędzający wakacje w okolicznych kurortach, jest Batalha. Tutejsze opactwo, czyli klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej, jest jednym z wielu obiektów znajdujących się na liście UNESCO.

O wyjątkowości tego opactwa decyduje przede wszystkim jego piękna, zróżnicowana pod względem stylistycznym architektura. Najważniejszym obiektem na terenie tego opactwa jest gotycki kościół zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. W XV i XVI wieku został on ozdobiony licznymi łukami i gzymsami, dzięki czemu gotycka bryła zaczęła zachwycać swą bogatą dekoracją. W architekturze tej świątyni dostrzec można jednocześnie bardzo silne wpływy angielskiego gotyku, co nadaje jej jeszcze bardziej niepowtarzalnej urody.

Oprócz tego kościoła w Batalha koniecznie trzeba zajrzeć do Kaplicy Fundatora, utrzymanej w stylu gotyku angielskiego. Drugą ważną kaplicą na terenie tego opactwa jest Niedokończona Kaplica, która ma charakter dużej rotundy dobudowanej do kościoła. Jest to budowla niezwykła, która kojarzy się turystom raczej z świątyniami hinduistycznymi oraz islamskimi, niż z katolickimi. Na terenie opactwa zachwycają również krużganki królewskie, gotyckie krużganki króla Alfonsa V oraz wzniesiony w XV wieku Dom Kapituły. Na terenie opactwa znajduje się także Grób Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia mieszkańców Portugalii poległych w trakcie I wojny światowej.

Niedokończone Kaplice, fot.  Raph (CC BY-SA 3.0)
Niedokończone Kaplice, fot. Raph (CC BY-SA 3.0)