Strona główna Miejsca kultu Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama w Wilnie

Polacy chętnie odwiedzają Wilno. Dla nich to miasto, które wiąże się przede wszystkim z Adamem Mickiewiczem oraz z jego dziełami. Ostra Brama, ważne miejsce kultu, które Mickiewicz tak pięknie opisał w inwokacji, nie bez powodu stała się obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po litewskiej stolicy. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc, jakimi może się pochwalić współczesne Wilno. Co koniecznie trzeba wiedzieć na temat tego miejsca? Co można tu zobaczyć?

Kaplica w Ostrej Bramie to przede wszystkim cudowny wizerunek Wileńskiej Madonny. To nie tylko ważny cel wycieczki dla Polaków, ale i miejsce kultu, którego historia sięga połowy XVII wieku. Ostra Brama, jako jedyna ocalona w czasie najazdu rosyjskiego, bardzo szybko zaczęła przyciągać do Wilna wiernych z odległych zakątków. Dziś jest znana doskonale, a wielu turystów, bez względu na wyznanie i przekonania religijne, stara się w czasie wycieczki po litewskiej stolicy odwiedzić to miejsce.

Umieszczony w bramie obraz przypomina o średniowiecznej tradycji. Wiadomo, że w tamtych czasach wizerunki świętych umieszczano w bramie po to, by chronić miasta przed wrogami oraz zarazami. W Wilnie, w Ostrej Bramie, takie rozwiązanie można podziwiać do dziś. Fakt, że obraz ów został w okresie międzywojennym koronowany oraz legenda, zgodnie z którą Matka Boska Ostrobramska ma mieć rysy twarzy Barbary Radziwiłłówny to czynniki, dzięki którym tak wiele osób stara się odwiedzić Ostrą Bramę podczas swego pobytu na terenie Wilna.

Ostra Brama, widok z ulicy Ostrobramskiej, fot. Fczarnowski (CC BY-SA 3.0).
Ostra Brama, widok z ulicy Ostrobramskiej, fot. Fczarnowski (CC BY-SA 3.0).