Strona główna Miejsca kultu Pasierbiec. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu

Pasierbiec. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu

PODZIEL SIĘ
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, fot. Jerzy Opioła (CC BY-SA 4.0)
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, fot. Jerzy Opioła (CC BY-SA 4.0)

W tej niewielkiej wiosce położone u stóp Pasierbieckiej Góry żyje zaledwie pół tysiąca osób. Mimo to Pasierbiec jest miejscem znanym doskonale nie tylko wytrawnym turystom, ale i pielgrzymom. Największą atrakcją tej miejscowości jest tutejsze sanktuarium, w którym od blisko 200 lat szczególnym kultem otoczona jest Matka Boska. Przybywają tu wierni nie tylko z rejonu limanowskiego – coraz liczniejsze stają się tu wizyty grup pielgrzymkowych z dalszych regionów Polski, dla których wizyta w tym niezwykłym miejscu jest ważnym wydarzeniem.

Pasierbiec jako jedna z licznych wsi leżących na terenie Beskidu Wyspowego, w pobliżu Limanowej będącej dziś najważniejszym ośrodkiem w regionie, wzmiankowany jest w źródłach historycznych już w XV stuleciu. Wiadomo, że wieś ta miała swych prywatnych właściciel, zaś w XVII wieku została sprzedana jezuitom z Krakowa. W ich rękach Pasierbiec znajdował się do końca XVIII stulecia, zaś po kasacie klasztoru okoliczne dobra przeszły na własność skarbu państwa.

Najważniejszym miejscem w dzisiejszym Pasierbcu jest Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. Historia sanktuarium oraz początki kultu maryjnego w tym miejscu ściśle wiążą się z postacią Jana Matrasa. Służył on w armii austriackiej, zaś ciężko ranny w czasie jednej z potyczek z armią napoleońską, cudem został uratowany. Jako dowód wdzięczności za ocalenie życia młody żołnierz, po powrocie w rodzinne strony, zbudował kaplicą na cześć swej wybawicielki – Matki Boskiej, zaś w jej wnętrzu umieścił zakupiony w okolicy Gorlic wizerunek obecnej patronki sanktuarium. W 1824 roku kaplica została poświęcona, zaś znajdujący się w niej obraz szybko uzyskał miano cudownego. Od tej chwili również Pasierbiec zaczyna nowy etap w swej historii i funkcjonuje jako ważny ośrodek kultu maryjnego.

Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia, fot. Monika Bachleda (CC BY-SA 3.0)
Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia, fot. Monika Bachleda (CC BY-SA 3.0)

Dziś dawna kaplica, zbudowana przez Jana Matrasa, znajduje się nieco na uboczu i pozostaje w cieniu nowej, okazałej świątyni. Zbudowano ją w latach 70-tych XX wieku, zaś w 1983 roku dokonano jej uroczystego poświecenia. W 1993 roku w Pasierbcu miało miejsce kolejne ważne wydarzenie, czyli koronacja cudownego obrazu Matki Boskiej Pocieszenia.

Kaplica Jana Matrasa, fot. Monika Bachleda (CC BY-SA 3.0)
Kaplica Jana Matrasa, fot. Monika Bachleda (CC BY-SA 3.0)

Przy sanktuarium w Pasierbcu warto zwrócić również uwagę na ciekawą i pięknie wpisaną w górski krajobraz Drogę Krzyżową. Jest ona dziełem znanego krakowskiego rzeźbiarza, Wincentego Kućmy.

/N/

Komentarze