Strona główna Miejsca kultu Portugalskie atrakcje – Fatima

Portugalskie atrakcje – Fatima

Fatima stała się znaną miejscowością za sprawą cudownych objawień Matki Boskiej, która w maju 1917 roku objawiła się tu trójce dzieci. To dzięki tym tajemniczym wydarzeniom Fatima stała się znana na całym świecie. Dziś jest ona najważniejszym ośrodkiem kultu w słonecznej Portugalii. Zainteresowanie tą miejscowością jest ogromne, a liczne wycieczki i pielgrzymki przybywają tutaj z całego świata. Nic dziwnego, skoro i tajemnicze objawienia, i tzw. tajemnice fatimskie przyniosły tej miejscowości wyjątkowy rozgłos.

Dla przybywających do Fatimy wiernych wzniesiona została potężna bazylika, którą ukończono w połowie XX wieku. W jej wnętrzu można ujrzeć groby dzieci, którym objawiła się Matka Boska. Spoczywają w tym miejscu Jacinta oraz Francisco, a w 2005 roku obok nich spoczęły również szczątki Łucji – najdłużej żyjącego świadka objawień. Łucja zmarła w 2005 roku, jednak jej mali towarzysze nie mogli tak długo cieszyć się życiem. Zmarli wkrótce po objawieniach, w latach 1919-1920, w czasie poważnej epidemii grypy. Ich śmierć, w związku z wcześniejszymi objawieniami, po dziś dzień budzi wiele emocji i jest przedmiotem żarliwych dyskusji.

Bazylika w Fatimie, fot. Maksim (CC BY-SA 3.0)
Bazylika w Fatimie, fot. Maksim (CC BY-SA 3.0)

Podobnie jest zresztą z tajemnicami fatimskimi, którymi interesuje się cały naukowy świat oraz miłośnicy tajemnic. Pielgrzymi oraz turyści odwiedzający Fatimę mogą odwiedzić nie tylko groby dzieci, ale i udać się na miejsce cudownych objawień. Stoi tam niewielka kaplica, zwana Kaplicą Objawień. O objawieniach przypomina również Fatimskie Muzeum Figur Woskowych.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.