Strona główna Miejsca kultu Powsin. Matka Boska Tęskniąca/ Powsińska. Kościół św. Elżbiety

Powsin. Matka Boska Tęskniąca/ Powsińska. Kościół św. Elżbiety

Matka Boska Tęskniąca z kościoła św. Elżbiety jest wyjątkowa. Przedstawiono ją bez Dzieciątka, ręce ma skrzyżowane na piersiach, a wzrok skierowany ku górze. Maryja tęskni za tymi, którzy odeszli do Jej Syna.

Prymas Polski kardynał Józef Glemp powiedział, że Jej tęsknota jest odbiciem tęsknoty samego Boga, który tęskni za wszystkimi, którzy nie mają wiary lub mają jej za mało.

Obraz Matki Boskiej Tęskniącej już od ponad 300 lat znajduje się w kościele św. Elżbiety. Nie wiadomo kiedy dokładnie do niego trafił. Obraz nosi cechy XVII-wiecznej szkoły włoskiej. Wizerunek został namalowany farbą olejną na lnianym płótnie o wymiarach: 64×49,5 cm.

Obraz Matki Boskiej Tęskniącej
Obraz Matki Boskiej Tęskniącej Powsińskiej

Trudno powiedzieć, który moment jej życia chciał przedstawić autor. Pojawia się bogate pole do interpretacji: możliwe, że chodzi o scenę zwiastowania, a może Jej twarz wyraża ból po stracie Syna lub jest to moment przed zaśnięciem?

Kult Maryi w Powsinie jest połączony z kultem Trójcy Świętej. Do wybuchu II wojny światowej istniało tam Bractwo Trójcy Świętej, założone w XVIII wieku.

Kościół św. Elżbiety w Powsinie

Kult maryjny został zahamowany podczas zaborów. Obecnie przeżywa renesans. Do ożywienia kultu przyczyniła się koronacja obrazu w 1998 roku. Do sanktuarium przychodzą piesze pielgrzymki ze Służewa, Wilanowa i Ursynowa.

Kościół w Powsinie powstał w 1398 roku. Początkowo był drewniany. Natomiast obecny, murowany, został ufundowany w 1725 roku. Zbudował go włoski architekt Józef Fontana.

Dojazd


Wyświetl większą mapę