Strona główna Miejsca kultu Przewodnik po Krakowie – kościoły i sanktuaria

Przewodnik po Krakowie – kościoły i sanktuaria

PODZIEL SIĘ
Przewodnik po Krakowie - kościoły i sanktuaria

Kraków przyciąga rocznie tysiące pielgrzymów. Nic dziwnego to miasto świętych i kościołów. Jego ulicami od średniowiecza po czasy nam współczesne przechadzali się święci. Wystarczy wspomnieć – św. Stanisława ze Szczepanowa i św. Jana Pawła II, św. królową Jadwigę i św. Siostrę Faustynę. Wspaniałe krakowskie kościoły i sanktuaria wywarły ogromny wpływ na duchowość całych rzesz ludzi. Nasz krótki przewodnik po Krakowie poświęcony jest najważniejszym miejscom na sakralnej mapie miasta.

Stare Miasto i Kazimierz, czyli „Gdyby Rzym nie był Rzymem, Kraków byłby Rzymem”

Nie sposób w krótkim tekście opisać wszystkie krakowskie kościoły i klasztory. Wspomnimy tu jedynie o kilku najważniejszych. Trudno sobie rzecz jasna wyobrazić odwiedziny w Krakowie bez wizyty w Katedrze na Wawelu i w Bazylice Mariackiej. Historycznego, artystycznego i przede wszystkim religijnego znaczenia tych dwóch wspaniałych świątyń nikomu nie trzeba uzmysławiać. Chcielibyśmy natomiast podkreślić ogromną rolę, jaką w duchowości krakowian odgrywała przez stulecia Bazylika OO. Franciszkanów usytuowana naprzeciwko pałacu biskupiego i słynnego okna papieskiego. To do tego pięknego kościoła ozdobionego witrażami Stanisława Wyspiańskiego przychodził na chwile medytacji i modlitwy Karol Wojtyła, jako młody kapłan, później jako biskup krakowski, powracał tu również jako papież. Wyjątkowym, mistycznym pięknem zachwycają również dwie barokowe świątynie – kolegiata akademicka św. Anny (znajduje się tu grób patrona akademików św. Jana Kantego) oraz kościół śś. Piotra i Pawła, najstarsza barokowa realizacja w Krakowie, w której kryptach został pochowany słynny kaznodzieja, Piotr Skarga.

Zdecydowanie warto odwiedzić również dwa gotyckie kościoły kazimierskie, których geneza sięga czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego  – św. Katarzyny i Bożego Ciała. Wspaniała gotycka architektura i przepiękne wyposażenie natychmiast wprowadzają w nastrój mistycznej zadumy i modlitwy. Z oboma świątyniami wiążą się piękne legendy. Kościół Bożego Ciała miał powstać w pobliżu bagien, na których w cudowny sposób odnalazła się monstrancja z Najświętszym Sakramentem zrabowana przez zbójów z jednego z krakowskich kościołów. Wzniesienie kościoła św. Katarzyny w pobliżu legendarnego miejsca odnalezienia na brzegu Wisły ciała utopionego z rozkazu króla Kazimierza ks. Marcina Baryczki miało być natomiast częścią królewskiej pokuty za tą zbrodnię.

Cisza i kontemplacja – krakowskie klasztory

Tradycja i bogate zbiory wielu krakowskich klasztorów przyciągają do nich uczonych, pielgrzymów oraz pasjonatów historii i historii sztuki. Nasz przewodnik po Krakowie sakralnym nie mógłby nie uwzględniać tych najchętniej odwiedzanych. Zdecydowanie trzeba tu wymienić Opactwo Benedyktynów w Tyńcu – najstarszy działający klasztor w Polsce z wspaniałym kościołem i klasztorem (na krużgankach zachowały się relikty romańskiego założenia) oraz nowoczesnym, ciekawie zaaranżowanym muzeum z wspaniałymi zbiorami pamiątek z najdawniejszej nawet przeszłości opactwa, a nawet starszych niż sam klasztor znalezisk archeologicznych. Miejscem niezwykłym jest również Erem Kamedułów na Bielanach. Kobiety mogą przekroczyć jego mury jedynie 12 razy w ciągu roku. Wynika to z surowej reguły pustelniczego zakonu. Warto odwiedzić Kamedułów, niewielu już ich pozostało na świecie, a ich życie zakonne jest wyjątkowo wymagające i wymaga bardzo silnej wiary. Spotkanie to może być duchową inspiracją dla każdego poszukującego pielgrzyma.

Do najstarszych i najpiękniejszych krakowskich klasztorów należą również Opactwo Cystersów w Mogile, Klasztor Sióstr Norbertanek na Zwierzyńcu (ma piękną historię i jest niezwykle malowniczo położony nad brzegiem Wisły) oraz klasztory zakonów żebraczych, Franciszkanów i Dominikanów istniejące w sercu Krakowa od 1 poł. XIII wieku.

Przewodnik po Krakowie – trzy sanktuaria

Na brzegu Wisły wznosi się barokowy kompleks Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce. Jest to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Wedle przekazów kronikarskich to właśnie tutaj, w istniejącej w XI wieku romańskiej rotundzie św. Michała zginął z rąk siepaczy króla Bolesława Śmiałego krakowski biskup, Stanisław ze Szczepanowa. Wprawdzie jego relikwie znajdują się w Katedrze na Wawelu, ale to Skałka jest jednym z głównych miejsc kultu męczennika. Dziś znajduje się tu piękny barokowy kościół i kompleks zabudowań klasztornych. W sercu założenia znajduje się sadzawka św. Stanisława. W XIX wieku powstała tu również Krypta Zasłużonych, w której złożono doczesne szczątki wielu artystów, pisarzy, uczonych (w tym Stanisława Wyspiańskiego, a nawet średniowiecznego fundatora i dobroczyńcy klasztoru, Jana Długosza).

Ostatnimi czasy ruch pielgrzymkowy w Krakowie koncentruje się wokół dwóch stosunkowo nowych sanktuariów związanych z postaciami dwojga wspomnianych już krakowskich świętych – św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Oba Sanktuaria mieszczą się w krakowskich Łagiewnikach. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego należy obecnie do największych centrów pielgrzymkowych na świecie i przyczynia się do propagowania kultu Miłosierdzia Bożego, którego wielkim czcicielem był również Jan Paweł II. Nieodległe sanktuarium dedykowane św. Janowi Pawłowi II jest nie tylko miejscem kultu, w którym znajdują się relikwie kanonizowanego papieża-Polaka, ale również ośrodkiem pielęgnowania jego myśli i pamięci o nim. Krakowskie sanktuaria warto odwiedzić z przewodnikiem. Tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do odwiedzin na: Przewodnik po Krakowie.

Komentarze