Strona główna Miejsca kultu Sanktuarium maryjne w Guadalupe (Hiszpania)

Sanktuarium maryjne w Guadalupe (Hiszpania)

To znane sanktuarium oraz ciekawa miejscowość, do której w czasie wycieczki po Hiszpanii z pewnością warto zajrzeć. Guadalupe to miejsce wyjątkowe, którym Hiszpania może nas oczarować. Jakie atrakcje czekają w tym miejscu na turystów? Dlaczego warto wybrać się do tutejszego sanktuarium?

Guadalupe to ciekawa miejscowość, leżąca w odległości ponad 200 km od Madrytu. Jest ona jedną z pierwszych miejscowości regionu Estremadura oraz miejscem, które przyciąga pielgrzymki z odległych zakątków świata. O tej miejscowości głośno zrobiło się już w XIII wieku. To właśnie wtedy pasterze odkryli figurę Maryi, której autorem miał być sam św. Łukasz. W efekcie już w średniowieczu zaczęły tu ściągać liczne pielgrzymki.

Gdy w 1340 roku król Alfons XI szykował się do wojen, właśnie tu szukał wsparcia. W okresie wielkich odkryć geograficznych stała się Guadalupe sławna za sprawą Kolumba, który przywiózł tu pierwszych Indian mających przyjąć chrzest. Dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane przez pątników oraz tych, dla których Hiszpania to kraj idealny na wycieczki o tematyce historycznej. Jakimi atrakcjami może się zatem pochwalić sanktuarium, które swego czasu nazywane było nawet „hiszpańskim Watykanem”?

Matka Boska z Guadalupe w Hiszpanii
Matka Boska z Guadalupe w Hiszpanii

To sanktuarium to przede wszystkim możliwość spotkania się z franciszkanami, którzy sprawują opiekę nad tym miejscem oraz nad pielgrzymami. Na terenie sanktuarium można znaleźć noclegi, można też zwiedzić najciekawsze miejsca związane z kultem maryjnym w tym miejscu. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Klasztorne krużganki z przełomu XIV i XV wieku to nie lada atrakcja dla każdego miłośnika sztuki gotyckiej. Na uwagę zasługuje również refektarz, z którego opiekunowie sanktuarium są bardzo dumni. To właśnie w tym miejscu czeka jedyna w swoim rodzaju kolekcja szat kościelnych oraz zabytkowych ksiąg. Kolejne niespodzianki czekają na zwiedzających w zakrystii. Tu zachwyca przede wszystkim wspaniała dekoracja malarska, dzięki której zakrystia ta często nazywana jest „hiszpańską Kaplicą Sykstyńską”. Jest to jedno z najciekawszych miejsc, jakim miłośników malarstwa może oczarować Hiszpania i ważny punkt w programie każdej wycieczki po sanktuarium. Ważna jest też oczywiście wizyta w samym kościele, w którym znajduje się najważniejszy obiekt kultu – Matka Boska z Guadalupe.

Opactwo w Guadalupe w Hiszpanii
Opactwo w Guadalupe w Hiszpanii