Strona główna Miejsca kultu Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej

Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej

PODZIEL SIĘ
Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej, fot. M.Gola (CC BY-SA 3.0)
Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej, fot. M.Gola (CC BY-SA 3.0)

Bliskość słynnego zamku Ogrodzieniec oraz położenie przy trasie, która prowadzi z Ogrodzieńca w stronę Pilicy to czynniki, dzięki którym Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej stało się miejscem popularnym i dobrze znanym turystom. To sanktuarium przyciąga swą formą i historią, jest zatem ważnym punktem w programie wycieczki po terenie Podzamcza. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego miejsca?

Dzieje kultu maryjnego w Podzamczu

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu to miejsce wyjątkowe, związane ściśle z kultem maryjnym. Początki tego kultu sięgają I połowy XIX wieku, kiedy to jednemu z mieszkańców Podzamcza objawiła się Matka Boska. Wieść o tym wydarzeniu szybko obiegła okolicę, a Podzamcze zaczęło przyciągać i wiernych, i ciekawskich.

Wieść o objawieniu dotarła też do władz kościelnych, a sprawą cudownych objawień w Podzamczu miała się zająć specjalna komisja. Jej pracami kierował sam biskup krakowski, który musiał zaakceptować jeden fakt – kult maryjny w Podzamczu będzie się rozwijał i to bez względu na wynik prac komisji.

W skale, przy której doszło do objawienia, dość szybko umieszczono obraz, który stał się celem pielgrzymów z okolicznych miejscowości. W latach 50-tych XX wieku przy słynnej skale w Podzamczu stworzono niewielką kapliczką, rozbudowaną w początkach XXI wieku. Sam obraz Matki Bożej Skałkowej doczekał się w 2001 roku uroczystej koronacji, a miejsce cudownego objawienia zostało uznane za sanktuarium.

Ołtarz w Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej, fot. M.Gola (CC BY-SA 3.0)
Ołtarz w Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej, fot. M.Gola (CC BY-SA 3.0)

Co można tutaj zobaczyć?

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu to niewielka kapliczka przyklejona do potężnej, wapiennej skały. To wokół niej, na plenerowych mszach organizowanych w okresie letnim, zbierają się wierni. Czekają na nich ławeczki, plenerowe dekoracje oraz pamiątki, dzięki którym można poznać dzieje tego miejsca w ciekawy sposób. Najważniejszym dziełem sztuki jest tu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z lat 80-tych XIX stulecia, któremu wierni i turyści zgromadzeni w tym jurajskim sanktuarium poświęcają najwięcej uwagi.

To skromne, kameralne wręcz sanktuarium, przyciąga piękną scenerią. Bez wątpienia jest to jedno z tych miejsc, którym w trakcie wizyty w rejonie Podzamcza – Ogrodzieńca warto poświecić trochę swego czasu.

Komentarze