Strona główna Miejsca kultu Sanktuarium w Lluc, czyli Majorka dla pielgrzymów

Sanktuarium w Lluc, czyli Majorka dla pielgrzymów

Sanktuarium w Lluc, fot. Pjt56 (CC BY-SA 3.0)
Sanktuarium w Lluc, fot. Pjt56 (CC BY-SA 3.0)

Z czym kojarzy się nam Majorka? Z plażami i przystaniami, z zabawą i beztroskim wypoczynkiem na plaży. Czasem trudno uwierzyć, że ten turystyczny raj może być ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. I choć symbolem Majorki niezmiennie pozostają parasolki i leżaczki, coraz bardziej znane stają się jej sanktuaria i ośrodki pątnicze. Jednym z tych najważniejszych jest Lluc, położony w odległości zaledwie 40 km od stolicy wyspy – Palmy.

Lluc zdobyła sławę jako ośrodek pielgrzymkowy już w połowie XIII wieku, a tutejszy klasztor do dnia dzisiejszego zajmuje bardzo ważną rolę w życiu miejscowej ludności. Jego powstanie związane jest z cudownie znalezioną w tym miejscu figurką Marii Panny, na cześć której zbudowano w tym miejscu i kościół, i klasztor. Kompleks ten znacznie powiększył swoje rozmiary od XIII stulecia i dziś może zaskoczyć ogromem tych, którzy spodziewali się tu widoku skromnego, wiejskiego kościółka. Czeka w tym miejscu na pątników zarówno świątynia z okazałą, barokową fasadą, jak i przylegające do niej zabudowania starego klasztoru. Można tu również zwiedzić niewielkie, za to ciekawe muzeum, w którym można lepiej poznać historię tego sanktuarium. Z myślą o pątnikach i przybywających tu wycieczkach w pobliżu klasztoru powstały bary i restauracje. Nie brakuje też sklepów z pamiątkami.

Być może dla turystów ośrodki pątnicze nie są aż tak atrakcyjne, jak nadmorskie kurorty, jednak z pewnością zasługują na uwagę. Lluc zajmuje wśród nich ważną rolę, zatem w czasie pobytu na Majorce koniecznie trzeba zajrzeć na teren tutejszego klasztoru. Tu najlepiej można przekonać się o tym, że Majorka może być miejscem atrakcyjnym nie tylko dla letników, ale i pielgrzymów.

Sanktuarium w Lluc, fot. Pjt56 (CC BY-SA 3.0)
Sanktuarium w Lluc, fot. Pjt56 (CC BY-SA 3.0)
Sanktuarium w Lluc - wnętrze, fot. Pjt56 (CC BY-SA 3.0)
Sanktuarium w Lluc – wnętrze, fot. Pjt56 (CC BY-SA 3.0)