Strona główna Miejsca kultu Sanktuarium we włoskim Loreto – Święty Domek

Sanktuarium we włoskim Loreto – Święty Domek

Loreto to piękne miasto położone w środkowych Włoszech nad Adriatykiem. Znane jest doskonale turystom, szczególnie za sprawą znajdującego się tutaj sanktuarium. W czasie wycieczki po tym kraju warto zajrzeć do Loreto. Otoczone zielonymi wzgórzami miasto wygląda bardzo malowniczo. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie pobytu w Loreto? Jakie atrakcje warto uwzględnić w programie swej wycieczki?

Ta dawna osada obronna znana jest dziś przede wszystkim jako jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na włoskim wybrzeżu Adriatyku. Tutejsze sanktuarium jest często odwiedzane przez pielgrzymki, jednak i miłośnicy historii sztuki zaglądają tu chętnie. Kusi ich kościół, w którego bryle pięknie łączą się ze sobą wpływy architektury gotyckiej i renesansowej. We wnętrzu tej świątyni turyści mogą podziwiać wspaniałe freski, wśród których zachowały się i te wykonane w XV wieku w czasie budowy kościoła.

Sanktuarium Świętego Domku we włoskim Loreto składa się z XV-wiecznej bazyliki oraz z starożytnego Santa Casa. Jego głównym punktem jest Święty Domek (wł. Santa Casa di Loreto), budynek z kamienia, wewnątrz którego znajduje się rzeźba przedstawiająca Madonnę z Loreto. Jego historia sięga okresu krucjat. Według legendy domek został przeniesiony z Nazaretu do Loreto i jest to część domu Matki Boskiej, w którym się urodziła i wychowała oraz w którym mieszkał w dzieciństwie Jezus. W 1291 r. rodzina de Angeli miała przenieść Domek, aby zapobiec zdewastowaniu go przez Turków.

Święty Domek w Loreto, fot. Zorro2212 (CC BY-SA 3.0)
Święty Domek w Loreto, fot. Zorro2212 (CC BY-SA 3.0)
Sanktuarium we włoskim Loreto
Sanktuarium we włoskim Loreto

Z kościołem sąsiaduje kolejny interesujący zabytek, jakim jest Pałac Apostolski. Można też poszerzyć program wycieczki o wizytę w pinakotece sanktuarium, w której prezentowane są przedmioty z ceramiki oraz malowidła Lotta. Ten artysta, doskonale znany w rejonie Marche, oczarował Włochy swym malarstwem. Jest on jednym z ważniejszych artystów doby renesansu, zatem w czasie wizyty w Loreto warto przyjrzeć się bliżej jego twórczości.

Gdzie można znaleźć noclegi w tym mieście? Hotele i pensjonaty czekają na gości, pielgrzymki mogą korzystać również z domu prowadzonego przez misjonarzy. Miasto dysponuje dobrym zapleczem, z którego tak chętnie korzystają turyści przybywający tutaj z całego świata.

Polski pielgrzym będzie także zainteresowany wizytą na polskim cmentarzu wojennym w Loreto. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii we Włoszech. Spoczywają w tym miejscu żołnierze 2 Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej.

Polski Cmentarz Wojenny w Loreto
Polski Cmentarz Wojenny w Loreto