Strona główna Miejsca kultu Sanok. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Sanockiej

Sanok. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Sanockiej

Sanok znany jest przede wszystkim z pięknego zamku oraz z ogromnego skansenu. Przy rynku znajduje się jednak i inna atrakcja, której w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. To kościół i klasztor franciszkański, które od kilku lat cieszą się tytułem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Sanockiej. Jest to miejsce ważne zarówno z punktu widzenia historii, jak i ze względu na piękno zabytków znajdujących się w kościelnym wnętrzu. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Kościół i klasztor franciszkański, którymi może się pochwalić Sanok, to obiektu o długiej historii. Wiadomo, że przedstawiciele tego zgromadzenia na terenie Sanoka pojawili się w 1377 roku, choć kościół klasztor w obecnym miejscu mogli wznieść dopiero w późniejszym okresie. Początkowo był to kościół drewniany. Murowana świątynia franciszkańska powstała dopiero w początkach XVII wieku. Warto podkreślić, że fundatorem tego kościoła był Piotr II Bal – podkomorzy sanocki. Murowany klasztor franciszkański odgrywał ważną rolę w mieście w okresie I RP, a w jego murach odbywały się sejmiki szlacheckie.

Dziś kościół franciszkański jest jednym z tych obiektów, który koniecznie trzeba uwzględnić w programie wycieczki po mieście. Sanok może się tu pochwalić ciekawą kolekcją zabytków sztuki sakralnej, przy czym większość wyposażenia pochodzi z XVII i XVIII wieku. Interesująco prezentują się kaplice oraz ołtarze boczne. Są one poświęcone św. Antoniemu oraz Matce Boskiej Pocieszenia. W kościele tym koniecznie trzeba się też przyjrzeć polichromii. Jest ona dziełem miejscowego artysty, Władysława Lisowskiego.

Kościół i klasztor Franciszkanów w Sanoku, fot. Silar (CC BY-SA 3.0)
Kościół i klasztor Franciszkanów w Sanoku, fot. Silar (CC BY-SA 3.0)

Początki kultu maryjnego w Sanoku datuje się na rok 1596, ponieważ właśnie z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka o obrazie Matki Boskiej, wokół którego on się ukształtował. Obraz miał zostać przywieziony przez hrabiego Tarnowskiego spod Moskwy. Jednak kult Matki Boskiej Pocieszenia jest późniejszy i może być również związany z działającym przy klasztorze Bractwem Paska Matki Bożej Pocieszenia.

Matka Boża Pocieszenia w Sanoku, fot. Lowdown (CC BY-SA 3.0)
Matka Boża Pocieszenia w Sanoku, fot. Lowdown (CC BY-SA 3.0)

W 1996 r. franciszkanie zorganizowali uroczystość 400-lecia kultu Matki Bożej Pocieszenia, na którą przybyli m.in. kardynał Józef Glemp, Prymas Polski i Nuncjusz Apostolski abp. Józef Kowalczyk. Zgromadziło się wielu wiernych. Arcybiskup Józef Michalik dekretem z 19 marca 2005 r. ustanowił sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej. Miało to na celu pogłębienie i ożywienie religijności maryjnej w tym miejscu.