Strona główna Artykuły Sens życia

Sens życia

Sens życia to nie tylko niedościgniona filozoficzna wartość. Jest on nieustannie wpływającym na nas czynnikiem, którego potrzebujemy do kierowania naszym życiem. Można powiedzieć „to dzieci są moim sensem życia” albo „rozrywka to sens życia”, ale przecież te słowa nic nie mówią o sensie uniwersalnym, sensie życia dla każdego, czyli takim, z którym się rodzimy. Uniwersalny, wielki, nieznany, sens jest tak blisko nas. Tkwi w każdym naszym czynie, otacza nas i napędza. Wystarczy otworzyć umysł, by go poznać. Prawo i obowiązek dla każdego człowieka, jego powinność, to poznanie tegoż sensu i kroczenie przez życiowe ścieżki wypełniając go. Uniwersalny sens życia można streścić w pięciu punktach:

Dobro i szczęście

Tak, sensem naszego życia jest to, co przyjemne, co sprawia nam radość. Nie znaczy to jednak, że należy zatracić się w zabawie bądź używkach. Mamy zdobywać dobro racjonalnie i bez szkody dla zdrowia. Mamy zabiegać o szczęście, dobry charakter, dobre uczynki. Stawiając na liście priorytetów te właśnie wartości będziesz mógł cieszyć się ich nieprzemijalnością. Mamy uczyć się, jak być optymistą. Optymiści potrafią dostrzegać zalety otaczającego ich świata i niwelować wady. O to właśnie chodzi. Odpowiednie nastawienie psychiki to większość drogi do szczęścia. Naucz się być szczęśliwy, bo na to zasługujesz. Możesz kochać ten świat, bo to ty kształtujesz swoje poglądy i swoje myśli. Nie pozwól, by jakieś złe moce siały zamęt w twoim umyśle. Chwyć za ster i powiedz sobie, że jesteś optymistą. Podświadomość wpływa na nasze życie, kształtuje rzeczywistość, a ty możesz wpajać jej pewne sugestie i ona się posłucha. Uczyni cię ona człowiekiem sukcesu, kiedy tylko w to uwierzysz. Wyzwoli ona także hormony szczęścia, nawet gdy uśmiechniesz się udawanie. Sens życia to bycie człowiekiem szczęśliwym. Sens życia to wszystkie twoje wspomnienia, które przyprawią cię o lepszy nastrój, każda drobna chwila śmiechu, miłe spotkania ze znajomymi, relaks i wypoczynek. Oprócz tego, że powinieneś doceniać i dziękować za dobra, musisz także je siać. Bądź dobrym człowiekiem i zmieniaj świat na lepsze. Dawaj innym zawsze coś pozytywnego od siebie. Traktuj ich z szacunkiem, pomagaj, bądź miły. Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z ludźmi, którzy epizodycznie pojawili się w twoim życiu i miałeś z nimi chwilowy kontakt? Mogłeś powiedzieć jedno słowo, które dało im do myślenia i zmieniło ich życie. Mogłeś ich zmotywować do ciężkiej pracy, polepszyć im humor, przekazać wiedzę, bądź pomóc wyjść z kłopotów. Wielu ludziom dałeś pozytywną cząstkę siebie i jesteś nieodłącznym czynnikiem kształtującym ich osobowość. Grunt to tę osobowość zmieniać na lepsze i czynić świat piękniejszym miejscem poprzez „upiększanie” innych. Nie czyń innym tego, czego sam być nie chciał doświadczać. Nie dopuść również do tego, by społeczeństwo nic od ciebie nie dostawało. Musisz przekazywać innym dobra duchowe, bo inaczej zaczniesz przypominać pijaczynę z bloku. Taki delikwent nic nie robi dla ogółu. Nie nauczy nas niczego, nie pomoże, nie będzie pracował na dobra ogólne, a tylko będzie żebrał o pieniądze. Ty zapewne idziesz w dobrym kierunku, starasz się przekazywać innym dobra i sam widzisz dobro dokoła. Pamiętaj, by nawet w najtrudniejszych chwilach się nie staczać, nie poddawaj się. Zawsze bądź człowiekiem pogodnym, a chwilowe niedogodności niech nie zatrzymają twojego altruizmu i optymizmu. Pamiętaj też, że dobra materialne są prawie niczym w porównaniu do dóbr, których nie kupisz za pieniądze.

Wiedza

Życie bez wiedzy jest chaotyczne i opiera się na domysłach. Wiedza nadaje nam człowieczeństwa, pozwala na zrozumienie świata i zasad w nim panujących. Zdobywanie wiedzy to piękne uczucie. Bycie inteligentnym w dzisiejszych czasach staje się powoli prestiżem. Wielu z nas nie ma ochoty bądź czasu, by zająć się mniej przyziemnymi sprawami. Nie dbamy o rozwój swojej wiedzy, a to duży błąd. Wiedza ułatwia życie nie tylko nam, ale i osobom, z którymi dane nam jest dzielić czas. Człowiek rozumny ma swoje zdanie i poglądy. Ponadto zdobywa wiedzę, by móc z niej korzystać w przyszłości. Czymże byłyby nasze żywota, gdybyśmy bez sensu tłukli się kijami i kamieniami po głowach, zamiast pomyśleć i zawrzeć sojusze? Do czego doszlibyśmy bez jasno określonych planów, szczegółowych poleceń i organizacji? Potrzeba użyć mózgu, a dopiero potem działać. Jest to naturalne i logiczne, że najpierw wypada pomyśleć, zanim coś się uczyni. Pozwala to na działanie opłacalne i efektywne. Sens życia tkwi w myśleniu. Nieustannym zdobywaniu nowej wiedzy, która kształtuje nasze charaktery i daje nam zdolność oceny dobra i zła.

Walka

Życie to nieustanna szarpanina. Musimy pokonywać jakieś dołki i kamienie na drodze życia. Jedni mają mało przeszkód, inni więcej. Jedni sobie z nimi radzą, inni chcą się poddać. Nasza egzystencja doczesna jest serią prób, którym musimy podołać. Bez względu na to, czy wierzysz w Boga, próby te mają sens. Nie tylko czynią cię silniejszym. Każda pokonana chwila słabości jest twoim małym zwycięstwem. Co dzień odnosisz ich setki. Gdy opierasz się pokusom, gdy pokonujesz ból, bądź strach. Upadki i porażki czynią cię człowiekiem. Każdy upadek jest dany ci po to, byś mógł wstać z większą wolą walki i zawziętością. Każda porażka to krok naprzód w drodze do sukcesu. Ziemska egzystencja oprócz tego, że ma wiele zalet i ukrytego piękna, staje się czasem trudna i pełna wyzwań. Toczysz walkę z wieloma przeciwnikami i dajesz radę. Ty masz wpływ na jej obrót. Postaraj się, by walka ta była ciekawa i emocjonująca. Dostrzeż coś pozytywnego w pokonywaniu zła. Być może ktoś z góry cię obserwuje. Nie poddawaj się, nawet gdy jest bardzo źle. Wiem, że masz samozaparcie i chcesz zwyciężać w życiu potyczki z niedogodnościami. Uda ci się to i będziesz czuł się wspaniale. Sens życia tkwi w upadkach i wzlotach.

Samodoskonalenie

Wspomniane wcześniej dobre serce, chęć niesienia pomocy i uprzejmość są zaletami charakteru. Zapewne masz wiele innych zalet, które mógłbyś rozwijać. O to chodzi w życiu. Musisz stawać się lepszym człowiekiem na wielu płaszczyznach. Dzięki pracy nad sobą, wady charakteru stracą na nasileniu. Z dnia na dzień stajesz się mądrzejszy, gdyż zyskujesz doświadczenie, które może być dla ciebie nauką. Nie bój się popełniać błędów, gdyż będziesz mógł wyciągać z nich wnioski. Każda chwila w życiu jest okazją do stawania się wartościowszym człowiekiem. Musisz po prostu myśleć, analizować świat, wyciągać wnioski z każdej sytuacji. Musisz też poznać swoje wnętrze, dostrzec swe złe strony i nad nimi pracować. Tylko obiektywnie oceniając swoją postawę i zachowania, ujrzysz drobne mankamenty w swojej osobowości, co pozwoli ci z nimi walczyć. Z kolei swe zalety wzniesiesz na wyższy poziom. Doskonal się w dziedzinach, do których masz dryg, ale nie bój się też próbować nowości. Sens życia to piąć się w górę swoich możliwości, być sobą i nie dać się zgnieść przeciętności. Wychodzić poza szarą codzienność, robić to, co się lubi, kształtować swój los. Sens życia tkwi w naszym zamiłowaniu do dążenia naprzód.

Osiągnięcia

Dobry, niesprawiający kłopotów charakter, miłe życie, wiedza i zdolność radzenia sobie z problemami są niemałymi osiągnięciami. To właśnie one dają nam powód do dumy, która pociąga za sobą szczęście. Powinniśmy dążyć do zdobywania życiowych osiągnięć. Mamy naturalną potrzebę odczuwania satysfakcji, lecz niektórzy, zamiast ją zaspokajać, czymś ją tylko zagłuszają. Nie ważne, w czym chcesz być dobry, możesz, a nawet musisz się rozwijać, stawiać kroki do przodu. Różni ludzie realizują różne cele. Każdy chce spełnić swoje marzenia i to jest piękne. Jeden zrobi to, inny tamto, no i świat jest różnorodny. Ty nie możesz poprzez lenistwo zrezygnować ze swojego udziału w procesie życia całej planety. Musisz pracować, spełniać ambicje i wydatkować energię do osiągania jakichś założeń. Nie ważne co to będzie, niech tylko nie wpływa destrukcyjnie na świat. Każdy twój czyn przekłada się na istnienie tego całego systemu. Każda jednostka zamieszkała na Ziemii robi coś dla świata. Zdobywa osiągnięcia. Być może zostanie naukowcem, który odmieni świat poprzez wynalezienie lekarstwa na raka. Być może zostanie sportowcem, którego będziemy podziwiali, oglądając telewizję. Ty nie musisz od razu rewolucjonizować świata. Staraj się iść tak daleko, jak możesz. Bądź potrzebny. Niech twoje aspiracje będą pozytywne dla ciebie i świata.

/AN/

1 KOMENTARZ

Comments are closed.