Strona główna Miejsca kultu Skarby Barcelony. Z wizytą w katedrze

Skarby Barcelony. Z wizytą w katedrze

PODZIEL SIĘ
Skarby Barcelony. Z wizytą w katedrze

Znana jako jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii, stała się Barcelona atrakcyjnym celem wycieczki dla wielu polskich turystów. W gronie tych perełek dawnej architektury, na które warto zwrócić uwagę, znajduje się katedra. Czym wyróżnia się ten obiekt? Dlaczego ten zabytek jest tak atrakcyjnym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście?

Barcelona to miasto wspaniałe, które przyciąga burzliwą historią. Takie zabytki, jak katedra, najpiękniej przypominają o przeszłości tego miasta. Katedra znajduje się na terenie słynnej Dzielnicy Gotyckiej, jest też promowana jako jedno z największych osiągnięć katalońskiej architektury. Neogotycka fasada z XIX wieku być może nie zachęca zbytnio do zwiedzania tej świątyni, jednak każdy szybko się przekona, że do jej wnętrza naprawdę warto zajrzeć.

Zwiedzanie katedry może się przecież okazać wyjątkową atrakcją dla każdego miłośnika sztuki sakralnej, a przede wszystkim dla tych, których fascynuje gotyk. Główny korpus budowli jest bowiem zabytkiem z XIV wieku, stąd i jego ogromna wartość, i niezwykłe piękno. Nawa główna zachwyca imponującymi rozmiarami, choć i niższe nawy boczne mogą na zwiedzających zrobić ogromne wrażenie. Jedną z najważniejszych atrakcji w kościelnym wnętrzu jest chrzcielnica z końca XV wieku, która do historii przeszła jako miejsce chrztu pierwszych Indian, sprowadzonych przez Kolumba z Ameryki. Uwagę przyciąga tu również kazalnica z XV wieku oraz tęcza chóru, będąca już przykładem sztuki renesansowej.

Koniecznie trzeba też wykorzystać okazję i w czasie zwiedzania katedry zajrzeć do krypty. Wśród licznych nagrobków, mających ogromną wartość historyczną oraz artystyczną, wyróżnia się ten, w którym umieszczono szczątki św. Eulalii. Jest ona nie tylko patronką barcelońskiej katedry, ale i całego miasta.

Prezbiterium z ołtarzem głównym - Barcelona
Prezbiterium z ołtarzem głównym

Inną atrakcją, z której osoby zwiedzające katedrę bardzo chętnie korzystają, jest spacer w otoczeniu wspaniałych krużganków. Najstarsza ich część pochodzi z XIV wieku, stąd i miłośników historii chętnych na taki spacer nie brakuje. Dla tych, którym marzy się widok na Barcelonę z nieco innej perspektywy idealną propozycją jest z kolei wizyta na dachu tej budowli. Urządzony tu taras widokowy jest chętnie odwiedzany przez tych, którzy w czasie wycieczki po Hiszpanii chcą ujrzeć wyjątkowo piękne miejsca. Barcelona widziana z lotu ptaka prezentuje się przecież wspaniale, zatem każdy powinien wykorzystać okazje i spojrzeć na nią w taki właśnie sposób.

Komentarze

1 KOMENTARZ

Comments are closed.