Strona główna Miejsca kultu Skarby Jasnej Góry

Skarby Jasnej Góry

Kaplica Cudownego Obrazu

Do tej kaplicy swe pierwsze kroki kierują zazwyczaj pielgrzymi. Nie bez powodu. To właśnie w tej kaplicy znajduje się otoczony silnym kultem cudowny obraz Czarnej Madonny. Legendy podają, że autorem wizerunku Jasnogórskiej Pani jest św. Łukasz, który przedstawił Matkę Boską na płycie stołu służącego niegdyś Świętej Rodzinie. Piękna legenda wiąże się też z historią przybycia tego wizerunku do Częstochowy przez Władysława Opolczyka, z którego woli w 1382 roku powstał na Jasnej Górze klasztor paulinów. Kiedy powstał ten obraz? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni datują go na VI wiek, zdaniem innych powstał on na przełomie XIII i XIV stulecia. Jedni wiążą ten obraz z Władysławem Opolczykiem, inni – z Ludwikiem Węgierskim, który znany był ze swej sympatii do paulinów.

Bez względu na czas powstania oraz okoliczności, w jakich obraz zawitał na Jasną Górę, jest on od wieków wyjątkowo ważnym obiektem kultu. To specjalnie dla niego na przełomie XIV i XV stulecia wzniesiona została Kaplica Cudownego Obrazu. W XVII wieku, w związku z rozwijającym się ruchem pielgrzymkowym, została ona rozbudowana. Do dziś jest głównym celem każdej pielgrzymki zaglądającej na Jasną Górę. W ołtarzu wykonanym w XVII wieku prezentowany jest cudowny obraz Czarnej Madonny, a liczne wota przypominają o roli Częstochowy jako ośrodka religijnego o długiej tradycji pielgrzymkowej. Prezbiterium pokryte freskami oraz dwa ołtarze: Matki Boskiej z gotycką Pietą oraz Chrystusa Ukrzyżowanego to kolejne ważne elementy wyposażenia tej kaplicy. W tym miejscu można również ujrzeć urnę z prochami osoby wyjątkowo zasłużonej dla klasztoru, czyli ojca Kordeckiego.

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze - wnętrze
Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze – wnętrze

Jasnogórska bazylika

W czasie wizyty na terenie sanktuarium koniecznie trzeba też zwiedzić bazylikę. Jej najstarsze fragmenty są pamiątką z XV wieku, jednak turystów najbardziej fascynują jej dekoracje utrzymane w stylu barokowym. W bazylice czeka powstała w XVII wieku kaplica św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz wyjątkowo ciekawa, dwupoziomowa kaplica: Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Świętych Relikwii. Wspaniałą dekorację bazyliki stanowią wykonane w XVII wieku freski oraz barokowy, pięknie rzeźbiony ołtarz główny ze sceną Wniebowzięcia NMP.

Bazylika jasnogórska - wnętrze, fot. Skarabeusz (CC BY-SA 3.0)
Bazylika jasnogórska – wnętrze, fot. Skarabeusz (CC BY-SA 3.0)

1 KOMENTARZ

  1. le texte est difficile à lire en français, beaucoup de fautes , des confusions et qq erreurs
    les photos très bonnes

Comments are closed.