Strona główna Miejsca kultu Skarby Jasnej Góry

Skarby Jasnej Góry

Skarby Jasnej Góry

Wiele cennych zabytków ujrzeć można w klasztornym skarbcu oraz w bibliotece. Skarbiec powstał w połowie XVII wieku w specjalnym pomieszczeniu wzniesionym nad zakrystią. Liczne wota oraz skarby sztuki sakralnej gromadzone przez wieku stworzyły wyjątkową kolekcję.

W bibliotece, która mieści się w budynku z XVIII wieku, czeka wspaniała sala umeblowana w niezwykły sposób. Najcenniejsze są jednak zgromadzone w tym miejscu starodruki, wśród których nie brak dzieł pochodzących z czasów średniowiecza. Rękopisy i manuskrypty z XV wieku są tu najcenniejszymi skarbami. Ze wspaniałymi skarbami można się spotkać również w Muzeum 600-lecia, które najpiękniej opowiada o losach częstochowskich paulinów i dziejach klasztoru.

Biblioteka na Jasnej Górze, fot. Drozdp (CC BY-SA 3.0)
Biblioteka na Jasnej Górze, fot. Drozdp (CC BY-SA 3.0)

Symbole Jasnej Góry

Wśród pięknych przykładów architektury na uwagę zasługują dwa obiekty, które stały się symbolami Jasnej Góry. Wspaniała wieża górująca nad okolicą liczy sobie ponad 106 metrów wysokości, a swą obecną formę przybrała w początkach XX wieku. To piąta z kolei wieża zdobiąca jasnogórski klasztor. Zdobią ją figury świętych oraz zegar wygrywający religijne melodie. Drugim symbolem tego miejsca są słynne Wały Jasnogórskie. Każdy z bastionów ma swego fundatora o którym przypomina do dziś jego nazwa. W czasie wędrówki wzdłuż tych potężnych fortyfikacji można zatem ujrzeć bastiony Lubomirskich i Potockich, bastion Morsztynów czy też bastion Kordeckiego. Najsłynniejszym z nich wszystkich jest jednak bastion św. Rocha, w którym powstało muzeum militariów oraz zrywów narodowych.

Jasna Góra - panorama z Bastionu św. Rocha, fot. Jaroslaw Jankowski (CC-BY-SA-3.0)
Jasna Góra – panorama z Bastionu św. Rocha, fot. Jaroslaw Jankowski (CC-BY-SA-3.0)

1 KOMENTARZ

  1. le texte est difficile à lire en français, beaucoup de fautes , des confusions et qq erreurs
    les photos très bonnes

Comments are closed.