Strona główna Miejsca kultu Sudeckie sanktuaria

Sudeckie sanktuaria

Wędrując po Sudetach można nie tylko zachwycać się wspaniałą przyrodą oraz krajobrazami. To region znany z okazałych świątyń oraz ważnych ośrodków kultu religijnego. Jakie sanktuaria są tu szczególnie popularne? Które miejsca kultu koniecznie trzeba odwiedzić wybierając się w Sudety?

Jednym z najważniejszych ośrodków religijnych są Wambierzyce. Położone u podnóża Gór Stołowych, stały się miejscem wielu pielgrzymek już w okresie średniowiecza. W XI wieku pojawiła się tu cudowna figurka Matki Boskiej, dzięki której doszło do cudownego uzdrowienia. Modlący się przy niej ślepiec odzyskał wzrok, a owo wydarzenie zapoczątkowało silny kult cudownej figurki. W miejscu, w którym miało miejsce to niezwykłe zdarzenie, można dziś ujrzeć wspaniałe sanktuarium, a kult Matki Boskiej Wambierzyckiej nadal cieszy się ogromną popularnością.

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, fot.  Jan Mehlich (CC BY-SA 2.5)
Bazylika Nawiedzenia NMP
w Wambierzycach, fot. Jan Mehlich (CC BY-SA 2.5)

Innym ważnym sanktuarium, którym kuszą pielgrzymów i turystów Sudety, jest Bardo. To ważny ośrodek kultu, do którego przyczyniła się figurka Matki Boskiej Bardzkiej. I z nią wiążą się podania o licznych uzdrowieniach, do których dochodziło już w okresie średniowiecza.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie, fot. Jacek Nitkiewicz (CC BY-SA 2.5)
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie, fot. Jacek Nitkiewicz (CC BY-SA 2.5)

Inny charakter ma często odwiedzane przez pielgrzymki i wycieczki Sanktuarium Marii Śnieżnej w Masywie Śnieżnika. O jego popularności decyduje wspaniałe położenie na górskim zboczu oraz możliwość podziwiania pięknych panoram. I tu przedmiotem kultu jest cudowna figurka, która w Sudety trafiła z Austrii.

Sanktuarium Marii Śnieżnej
Sanktuarium Marii Śnieżnej

Ważnym ośrodkiem kultu maryjnego jest też kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku. Tu w początkach XIV wieku miało dojść do objawień maryjnych, o których do dziś przypomina gotycka figurka Matki Boskiej.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0 PL)
Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0 PL)

Mniej znanym ośrodkiem religijnym jest kościół znajdujący się w Starym Wielisławiu, w niewielkiej odległości od tak znanego uzdrowiska jak Polanica. I tu dochodziło do cudownych uzdrowień, samo sanktuarium jest dziś jednak nieco zapomniane. A szkoda, bo tutejszy kościół z pewnością zasługuje na uwagę.

Kościół w Starym Wielisławiu, fot. Jacek Halicki (CC-BY-SA-3.0-pl)
Kościół w Starym Wielisławiu, fot. Jacek Halicki (CC-BY-SA-3.0-pl)