Strona główna Miejsca kultu Wadowickie świątynie: Bazylika Ofiarowania NMP

Wadowickie świątynie: Bazylika Ofiarowania NMP

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach stanowi ważny cel dla pielgrzymów z odległych zakątków świata, jest też najważniejszym zabytkiem sakralnym, jakim mogą się pochwalić Wadowice. W czasie wycieczki po tym mieście koniecznie trzeba zwiedzić ten obiekt. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Na jakie elementy w wystroju jego wnętrza należy zwrócić uwagę?

Bazylika w Wadowicach przyciąga uwagę swą elewacją oraz ciekawą bryłą, która obecną formę przybrała w XIX stuleciu. Sam kościół ma jednak znacznie dłuższą historię, a z dokumentów wynika, że już w latach 20-tych XIV wieku w miejscu obecnej bazyliki istniał kościół, zniszczony w późniejszych latach przez wojny i pożary. Wiadomo też, że Wadowice już pod koniec XV wieku mogły się pochwalić własną parafią. Dziś bazylika to ważne sanktuarium, od 1992 roku cieszące się tytułem Bazyliki Mniejszej.

Wewnątrz niej bez wątpienia warto zwrócić uwagę na ołtarz główny oraz na gotyckie prezbiterium – najstarszą część bazyliki. Barokowy ołtarz główny przyciąga ciekawymi dekoracjami, jednak jego najważniejszą ozdobą jest obraz Matki Boskiej. Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszy się też nawa główna, której ozdobą są ilustracje do encyklik wydanych przez Jana Pawła II.

Kaplica Świętego Jana Pawła II oraz kaplica, w której znajdują się relikwie ojca Pio to kolejne punkty, przy których wierni i turyści przystają w zadumie. Wielkim poważaniem cieszy się też kaplica, w której przyjął chrzest Karol Wojtyła. To ona jest dla wielu osób głównym celem wycieczki do Wadowic. Chrzcielnica, ołtarz Świętej Rodziny oraz zbiór pamiątek związanych z Janem Pawłem II to najważniejsze elementy wyposażenia tej kaplicy.

Obraz Wadowickiej Madonny - Matki Bożej Nieustającej Pomocy, fot. Pimke (CC BY-SA 3.0)
Obraz Wadowickiej Madonny – Matki Bożej Nieustającej Pomocy, fot. Pimke (CC BY-SA 3.0)

Ważna jest też Kaplica Świętokrzyska, w której za zdobioną kratą znajduje się najważniejszy przedmiot kultu. Jest nim cudowny wizerunek wadowickiej Madonny, czyli Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To właśnie przy tym obrazie tak często modlił się mały Karol Wojtyła.

Sąsiadująca z Domem Rodzinnym Jana Pawła II bazylika to ważny punkt w programie każdej wycieczki do Wadowic, a także ciekawy przykład architektury sakralnej, z interesującym wystrojem wnętrza. Pamiętajmy o zwiedzeniu tego obiektu, gdyż to właśnie tu najszybciej przekonamy się o tym, jak ciekawym miastem dla turystów są Wadowice.

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, fot. Mariusz Swornóg (CC-BY-SA-3.0-pl)
Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, fot. Mariusz Swornóg (CC-BY-SA-3.0-pl)