Strona główna Miejsca kultu Wielkopolskie sanktuaria: Licheń

Wielkopolskie sanktuaria: Licheń

Licheń jest miejscowością bardzo znaną, a to za sprawą tutejszego sanktuarium. Wielkie zainteresowanie oraz spory wokół tutejszej świątyni budowanej z tak wielkim rozmachem sprawiają, że pielgrzymki oraz wycieczki zaglądają tu bardzo często. Jednych przyciąga tu wiara, innych – ciekawość i chęć zobaczenia słynnego sanktuarium na własne oczy. Czym może się pochwalić Licheń? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tej części Wielkopolski?

Licheń Stary może się pochwalić przede wszystkim piękną okolicą, dzięki czemu każdy z nas znajdzie tu dla siebie atrakcyjne miejsce do wypoczynku. To znane miejsce pielgrzymkowe kusi przecież i tak malowniczym miejscem, jakim są okolice Jeziora Licheńskiego. Ważną rolę odgrywają tu jednak zabytki sakralne, które z pewnością warto zwiedzić w czasie wycieczki po tej części Wielkopolski.

Kościół św. Doroty w Licheniu Starym
Kościół św. Doroty w Licheniu Starym

Jedną z większych ciekawostek, jakimi Licheń może oczarować turystów, jest kościół św. Doroty. To niewielka budowla sakralna, pochodząca z połowy XIX wieku, będąca dowodem na długą tradycję pielgrzymkową. Obecnie sanktuarium to jest jednak kojarzone z nową, ogromną bazyliką. W efekcie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski jest jedną z największych świątyń nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Potężna bazylika wzbudza sporo emocji, a osób, które wolą odwiedzić dawny kościółek św. Doroty niż bazylikę jest sporo. Niemniej jednak każda z tych budowli zasługuje na uwagę. Dzięki nim Licheń jest znany doskonale w całym kraju, a wycieczki zaglądają do tej miejscowości coraz chętniej.

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, fot. Czechu81 (CC BY-SA 3.0)
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, fot. Czechu81 (CC BY-SA 3.0)
Ołtarz główny w świątyni, fot. Piotrus (CC BY-SA 3.0)
Ołtarz główny w świątyni, fot. Piotrus (CC BY-SA 3.0)

1 KOMENTARZ

  1. Według mnie bazylika w Licheniu wygląda zbyt pretensjonalnie. Warto ją zobaczyć, bo robi wrażenie, ale z pięknem nie ma nic wspólnego.

Comments are closed.