Strona główna Miejsca kultu Z wizytą na Jasnej Górze

Z wizytą na Jasnej Górze

Częstochowa znana jest przede wszystkim jako najważniejszy na ziemiach polskich ośrodek pielgrzymkowy, a Jasna Góra bez wątpienia jest symbolem miasta. Częstochowa może oczarować swymi zabytkami, a spacer głównymi ulicami miasta jest świetną okazją do zapoznania się z jej architekturą. Już sama wędrówka Alejami NMP pozwala poznać najcenniejsze budowle: ratusz, dawną cerkiew oraz wiele wspaniałych kamienic.

Wycieczki jednak koncentrują swą uwagę na Jasnej Górze, jej zabytkach i wspaniałych skarbach sztuki sakralnej. Sam klasztor, jako obiekt warowny sięgający swą historią XIV wieku, z pewnością zasługuje na uwagę. Wspaniałe bastiony oraz mury otaczające klasztor przypominają do dziś o burzliwych wydarzeniach z XVII wieku i dzielnej obronie twierdzy jasnogórskiej przed Szwedami.

Miejscem wyjątkowym jest tu Bastion Świętego Rocha, który wzniesiony został w latach 1624 – 1639. Zachwyca również jasnogórski skarbiec oraz niezwykła bazylika Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP. Ta przestronna świątynia kryje w swym wnętrzu najcenniejszy ze wszystkich skarbów Jasnej Góry. To cudowny obraz Czarnej Madonny, ukryty w kaplicy Matki Bożej. To z jego powodu do Częstochowy tak chętnie zaglądają pielgrzymki.

Matka Boska Częstochowska
Matka Boska Częstochowska – kopia obrazu
Jasna Góra - panorama z Bastionu św. Rocha, fot. Jaroslaw Jankowski (CC BY-SA 3.0)
Jasna Góra – panorama z Bastionu św. Rocha, fot. Jaroslaw Jankowski (CC BY-SA 3.0)

Warto też odwiedzić Muzeum 600-lecia, w którym zgromadzono wiele obrazów związanych z życiem Paulinów z Jasnej Góry oraz historią tego klasztoru.

Muzeum Sześćsetlecia Jasnej Góry, fot. Radosław Drożdżewski (CC BY-SA 4.0)
Muzeum Sześćsetlecia Jasnej Góry, fot. Radosław Drożdżewski (CC BY-SA 4.0)

Utrzymujący się od lat ruch pielgrzymkowy oraz rosnące zainteresowanie innymi zabytkami sprawia, że w Częstochowie turystyka ma się bardzo dobrze. Liczne lokale gastronomiczne zapewniają dobre warunki, a noclegi można znaleźć bez żadnych problemów. Ogromny Dom Pielgrzyma ma Jasnej Górze oraz hotele na terenie miasta – oto podstawowa baza, z której można skorzystać w czasie wycieczki do Częstochowy.

1 KOMENTARZ

  1. Uwielbiam wycieczki na Jasną Górę. Chodzi mi o klimat, który tam jest, szczególnie w kaplicy, czuć podniosłość tego miejsca, modlitwy które się tam odbyły, tych wszystkich ludzi tam zgromadzonych. Polecam każdemu kto nie był. Odwiedzałam też inne sanktuaria, ale tego co w Częstochowie nie ma gdzie indziej.

Comments are closed.