Strona główna Miejsca kultu Z wizytą w kościele farnym w Sieradzu

Z wizytą w kościele farnym w Sieradzu

PODZIEL SIĘ
Kolegiata Wszystkich Świętych w Sieradzu - wnętrze kolegiaty, fot. Robert Rydwelski (CC BY-SA 4.0)
Kolegiata Wszystkich Świętych w Sieradzu - wnętrze kolegiaty, fot. Robert Rydwelski (CC BY-SA 4.0)

Sieradzka kolegiata, czyli wznoszony od czasów średniowiecza kościół farny, to jeden z najcenniejszych zabytków na terenie województwa łódzkiego. O jego wyjątkowości decyduje wiele czynników. Piękny wystrój, ciekawa historia, imponująca fasada – oto powody, dla których w czasie wycieczki po tym mieście warto zajrzeć i do tutejszej świątyni parafialnej. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Kolegiata Wszystkich Świętych w Sieradzu to ciekawy przykład dawnej architektury, obok którego nie można przejść obojętnie. Kościół ten stoi w miejscu, w którym już najprawdopodobniej w wieku XI istniała drewniana świątynia – ważne miejsce na religijnej mapie Polski. Kolegiata, którą można dziś oglądać podczas wycieczki po terenie Sieradza, jest zabytkiem z około 1370 roku. Wtedy to powstał w tym miejscu murowany kościół, który w kolejnych latach był jeszcze przerabiany i stopniowo powiększany. Ostatnia przebudowa miała tu miejsce w 1925 roku, kiedy to powstała nowa zakrystia. Wcześniej, a dokładniej w latach 80-tych XVI wieku, kolegiata wzbogaciła się o wysoką wieżę – do dziś będącą najbardziej charakterystycznym elementem kościelnej bryły.

A co można zobaczyć w kościelnym wnętrzu? Choć dominuje styl barokowy, nie brak tutaj dzieł sztuki, które mogą oczarować każdego miłośnika sztuki gotyckiej. Z XVIII wieku pochodzą m.in. barokowe ołtarze oraz rokokowe stalle, pięknie prezentują się też dwie chrzcielnice (gotycka i barokowa). Obraz „Wszystkich Świętych” z XVI wieku oraz wykonana w latach 30-tych XX wieku kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – oto kolejne atrakcje, z jakimi mogą się tu spotkać miłośnicy sztuki sakralnej. To dzięki tym dziełom sztuki turyści podczas krajoznawczej wycieczki tak chętnie poświęcają swój czas sieradzkiej kolegiacie – jednej z perełek średniowiecznej architektury, z której Sieradz jest wyjątkowo dumny.

Kolegiata Wszystkich Świętych w Sieradzu, fot. PawełMM (CC BY-SA 3.0)
Kolegiata Wszystkich Świętych w Sieradzu, fot. PawełMM (CC BY-SA 3.0)

Komentarze