Strona główna Miejsca kultu Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na pielgrzymce?

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na pielgrzymce?

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na pielgrzymce?
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na pielgrzymce?

Pielgrzymka to okazja do poznania wielu nowych, ciekawych osób, zawarcia cennych znajomości i oderwania się na moment od codziennych spraw. To przede wszystkim ważne przeżycie duchowe dla osób, które pragną wzmocnić swoją wiarę.

Niestety, nie wszyscy uczestnicy takich wydarzeń mają podobny cel. Chociaż organizatorzy grupowych pielgrzymek dokładają wszelkich starań, aby każdy czuł się bezpiecznie, istnieje ryzyko, że ktoś zechce wykorzystać ten radosny czas dla swoich złych celów.

Bezpieczny samotny pielgrzym

Jeśli należysz do osób, które decydują się podjąć samotną wyprawę do świętego miejsca, musisz na siebie szczególnie uważać. Dla większości ludzi będziesz po prostu turystą, podróżnikiem, ale dla niektórych – łatwym celem napaści. Samotna osoba z dużym bagażem, zmęczona, w obcym mieście – dla złodzieja to idealna okazja, żeby się wzbogacić cudzym kosztem.

Dlatego planując podróż, poza sprawami oczywistymi, jak ustalenie trasy czy znalezienie noclegu, powinieneś zadbać też o aspekt swojego bezpieczeństwa i dowiedzieć się, gdzie kupić gaz pieprzowy. Jest to najpopularniejsze narzędzie do samoobrony, kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, a może okazać się niezastąpione w niebezpiecznej sytuacji.

Zasada ograniczonego zaufania

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku pielgrzymek organizowanych dla większej liczby uczestników. W zorganizowanej grupie możesz czuć się bezpieczniej, pamiętaj jednak, że wciąż może przydarzyć Ci się coś nieoczekiwanego. Nawet jeśli przez następnych kilka dni będziesz przebywać wśród osób, które mają podobny światopogląd do Ciebie, wspaniale się dogadujecie i wszyscy są dla siebie bardzo mili – pamiętaj, że to mogą być tylko pozory.

Niektórzy będą chcieli zdobyć Twoje zaufanie po to, aby je później wykorzystać. Dlatego zawsze pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i do nowo poznanych ludzi podchodź z dystansem. Drobne kradzieże, tabletka gwałtu, oszustwa – takie zagrożenia mogą pojawić się wszędzie, nawet – choć może trudno w to uwierzyć – na pielgrzymce.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Jeśli jesteś uczestnikiem grupowej pielgrzymki, wprowadź w życie kilka zasad, które powolą Ci cieszyć się duchowym aspektem podróży niezakłócanym przez niespodziewane sytuacje.

  • Bądź serdeczny dla innych pielgrzymów, ale nie ufaj im w stu procentach – skoro kogoś nie znasz, nie możesz ocenić, jakie są jego zamiary i czy na pewno uśmiech i wiara nie są tylko udawane.
  • Pilnuj swojego jedzenia i picia – na pielgrzymce, podczas wspólnego przygotowywania posiłków nietrudno o moment nieuwagi, który ktoś może wykorzystać np. aby podać innym niedozwolone substancje.
  • Najważniejsze rzeczy, takie jak dokumenty, trzymaj zawsze przy sobie.
  • Niezwłocznie zgłaszaj wszystko, co Cię zaniepokoi – podejrzane zachowania, nagłe pojawienie się obcych osób w grupie itp.

Korzystaj ze wszystkich zalet pielgrzymki – ale zawsze z głową!