Strona główna Wizerunki Madonna Sykstyńska

Madonna Sykstyńska

Madonna Sykstyńska, mal. Rafael Santi
Madonna Sykstyńska, mal. Rafael Santi

Madonna Sykstyńska to typowe dzieło renesansowe autorstwa Rafaela Santi. Świadczą o tym liczne cechy począwszy od techniki. W tym wypadku jest to olej na płótnie. Główną treść obrazu tworzy tytułowa Matka Boża z Dzieciątkiem wraz z adorującymi ich papieżem Juliuszem II ukazanym tutaj jako św. Sykstus, oraz św. Barbarą. Obraz posiada schemat włoskiego portretu z postaciami wpisanymi w trójkąt. Postacie te są przedstawione w sposób realistyczny, naturalny. Pomiędzy nimi można zauważyć nietypowe relacje wzrokowe. Święty Sykstus spogląda na Maryję z Jezusem, Ci z kolei patrzą na widza, św. Barbara nawiązuje kontakt wzrokowy z dwoma aniołkami. Na obrazie widać ruch zarówno wiatru, jak i ukazanych postaci.

Dzieło to posiada różnorodną skalę barw i odcieni. Artysta zastosował zabieg gloryfikacji dłoni, co widać po gestach św. Sykstusa. Rafael Santi wedle założeń malarstwa renesansowego zadbał o drugi plan, na którym umieścił twarze dziecięce oraz dwie zasłony, których wyłania się Maryja z Jezusem na rekach sprawiając wrażenie teatralności.

Obraz jest przykładem nowatorstwa w malarstwie renesansowym, scena religijna ukazana jest w przestrzeni nieba, a nie tak jak dotychczas na ziemi.