Strona główna Wizerunki Matka Boska Świętolipska

Matka Boska Świętolipska

Obraz Matki Boskiej Świętolipskiej jest kopią obrazu Matki Boskiej Salus Populi Romani z bazyliki rzymskiej. Znajduje się w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Został namalowany w 1640 r. przez niderlandzkiego malarza Bartłomieja Pensa*. Szybko zasłynął cudami. Od roku 1640 do 1658 zanotowano około 600 wysłuchanych próśb i uleczeń.

Początkowo obraz Matki Boskiej był umieszczony w centralnej części ołtarza głównego w kaplicy Sadorskiego. W 1690 r. po wybudowaniu nowej świątyni został przeniesiony do kaplicy, a w 1714 r. stał się częścią ołtarza głównego autorstwa Krzysztofa Peuckera. W 1719 r. został zasłonięty srebrną sukienką wykonaną przez złotnika Samuela Gräwe.

Na obrazie Matka Boska nosi czerwoną suknię i niebieskie płaszcz. Otula Dzieciątko ramionami. Maleńki Jezus patrzy uważnie i z miłością na swoją matkę. Prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma księgę.

Sanktuarium odwiedzali polscy królowie: Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jak III Sobieski. W okresie zaborów Święta Lipka była obok Gietrzwałdu główną oazą polskości i wiary dla mieszkańców Warmii i Mazur. Mówiono nawet: „Czym Częstochowa dla Polski i Ostra Brama dla Litwy, tym Lipka dla Warmii i Mazur”.

Koronacja obrazu miała miejsce 11 sierpnia 1968 r. Dokonał jej prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Obecny był na niej również kardynał Karol Wojtyła.

*Kult maryjny w Świętej Lipce rozwijał się już wcześniej. Zobacz artykuł: Objawienie w Świętej Lipce (Polska, XIV w.).

Matka Boska Świętolipska

Matka Boska Świętolipska