Strona główna Wizerunki Matka Boska Wambierzycka – Królowa Rodzin

Matka Boska Wambierzycka – Królowa Rodzin

Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0 PL)
Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 3.0 PL)

Opis figurki

Niewielkich rozmiarów figurka Matki Boskiej Wambierzyckiej (28 cm) została wykonana z drewna lipowego. Rzeźba znajduje się w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach. Wambierzyce są nazywane dolnośląską Jerozolimą ze względu na kalwarię zbudowaną właśnie według planu Jerozolimy.

Matka Boska została przedstawiona w całej postaci z Dzieciątkiem w ramionach. W prawej ręce trzyma Syna, a w lewej owoc, po który sięga Jezus. Ubrana jest w czerwoną suknię i biało-niebieski płaszcz. Na figurkę zakładana jest dodatkowo tzw. sukienka, która okrywa ją całą od szyi w dół.

Legenda

Istnieje legenda według której figurka Matki Boskiej była początkowo umieszczona w niszy drzewa. Około XII w. ociemniały Jan z Raszewa modlił się przed nią i odzyskał wzrok. W podzięce postawiono w tym miejscu kamienny ołtarz, a potem drewniany kościół. Świątynia w jej obecnym, monumentalnym kształcie powstała w latach 1715-1720.

Koronacja figury na Wambierzycką Królową Rodzin

17 sierpnia 1980 r. odbyła się uroczysta koronacja figury na Wambierzycką Królową Rodzin. Dokonał jej kardynał Stefan Wyszyński. Został też odczytany specjalny list papieża Jana Pawła II, w którym napisał on: Pragnę wyrazić wraz z tym pozdrowieniem moją wielką radość z tego, że w dniu dzisiejszym Matka Boża w swoim Sanktuarium w Wambierzycach doznaje szczególnej czci – oto dzień Jej koronacji. Raduję się wraz ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia, na które tyle wieków czekało Sanktuarium Wambierzyckie.

Najświętsza Maryja Panna z Wambierzyc została zatwierdzona jako Patronka Ziemi Kłodzkiej przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca, a następnie w 2009 r. decyzję tę potwierdziła Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Matka Boska Wambierzycka - Królowa Rodzin

Modlitwa do Matki Boskiej Wambierzyckiej

Wambierzycka Królowo Rodzin i Matko Pięknej Miłości, uproś naszej rodzinie u Syna Twego wzajemne zrozumienie, gotowość pomocy, zdolność przebaczania, szczerość, cierpliwość i miłość w codziennym życiu. Spraw, Matko, by w naszej rodzienie było jedno serce i jeden duch.

Matko Jezusa Chrystusa, błagamy Cię, zachowaj naszą rodzinę w zdrowiu i w bezpieczeństwie od ognia, kradzieży, wypadków i innych nieszczęść, a nade wszystko od niespodziewanej śmierci. Maryjo, bądź troskliwą opiekunką naszej rodziny. Zachowaj nas w jedności z Twoim Synem i z Tobą, aż do śmierci. Amen.