Strona główna Wizerunki Matka Boska Wspomożycielka Wiernych – Twardogórska Pani

Matka Boska Wspomożycielka Wiernych – Twardogórska Pani

Kościół Wspomożenia Wiernych - fot. Sławomir Milejski (CC BY-SA 3.0 PL)
Kościół Wspomożenia Wiernych - fot. Sławomir Milejski (CC BY-SA 3.0 PL)

Rzeźba Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych znajduje się w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze, niedaleko Wrocławia. Pochodzi z Oświęcimia, a została wykonana przez Jana Szczerkowskiego na zamówienie jednego z kościołów województwa lwowskiego. Nigdy jednak tam nie dotarła. Stanowi ona kopią wizerunku Maryi z obrazu znajdującego się w Turynie.

Figura została wyrzeźbiona w lipowym drewnie. Przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem na ręku, która w prawej dłoni trzyma berło. Twarz Maryi jest spokojna, a cała postać smukła i dostojna. Długie włosy spływają jej na plecy.

Po wybuchu II wojny światowej wojska niemieckie zajęły zakład stolarski, w którym wykonano figurę, a ją samą wystawiono na podwórze. Przed zniszczeniem została uratowana przez Julię Piwowarską, która ją ukryła. Figura przetrwała jeszcze dwa bombardowania i kradzież zanim trafiła do nowo założonej placówki salezjańskiej, do kościoła w Twardogórze.

7 grudnia 1945 r. umieszczono ją w ołtarzu głównym. Od tego czasu rozrastał się kult maryjny, a samo miejsce zyskało sławę sanktuarium Dolnego Śląska. W manuskrypcie ks. Adama Cichonia, dyrektora Wspólnoty Twardogórskiej, znaleźć można około ośmiuset podziękowań za łaski, które miały miejsce w latach 1948-1961.

W 1957 r. figura została odnowiona przez Adama Kruka, jak również pokryta warstwą srebra i złota. Suknia Matki Boskiej jest srebrna, a jej płaszcz i sukienka Jezusa są złote.

Uroczystość koronacji odbyła się 24 września 1995 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował figurę Matki Bożej koronami poświęconymi przez Jana Pawła II. Mszę odprawiał nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk.

Matka Boska Wspomożycielka Wiernych - Twardogórska Pani