Strona główna Objawienia Objawienie w Świętej Lipce (Polska, XIV w.)

Objawienie w Świętej Lipce (Polska, XIV w.)

Bazylika Nawiedzenia NMP, ołtarz główny (CC BY-SA 3.0)
Bazylika Nawiedzenia NMP, ołtarz główny (CC BY-SA 3.0)

Około XIV w. Matka Boska objawiła się skazanemu na śmierć mężczyźnie. Popełnił on ciężką zbrodnię i dla wszystkich było jasne, że nie ma już dla niego ratunku. Następnego dnia sędzia miał wydać wyrok, a później nastąpiłaby egzekucja.

Mężczyzna był osadzony w więzieniu w Kętrzynie. W swoją ostatnią noc życia bił się z myślami. Miał już wszystkiego dość i chciał po prostu umrzeć. Jedyne czego się bał to bólu. Nie modlił się, nie prosił Boga o ratunek. Nie wierzył, że Bóg zechce go wysłuchać.

Gdy usiadł zrezygnowany pod ścianą zobaczył przed sobą jasne światło. Na tle małego otworu w murze zobaczył postać kobiety. Przypominały mu się wizerunki, jakie dawno temu oglądał w kościele. To właśnie musiała być Matka Boża.

Czyniła mu wyrzuty, że o Niej zapomniał: „Nie kochałeś mnie, nie pamiętałeś o mnie. A ja ciebie cały czas kochałam, jak matka. Czekałam, kiedy wrócisz do mnie. Ty się jednak coraz bardziej oddalałeś ode mnie i od Boga. Dlatego ja w końcu przyszłam do ciebie” (Spiss 2007: 90).

Matka Boska Świętolipska
Objawienie w Świętej Lipce - Matka Boska Świętolipska

Powiedziała mu także, że przybyła ocalić go od śmierci, ale pod pewnym warunkiem. Dała mu kawałek drewna i dłuto, i poleciła, aby wyrzeźbił Jej wizerunek, a po wyjściu na wolność powiesił na pierwszej napotkanej lipie w drodze z Kętrzyna do Reszla.

Więzień nigdy wcześniej nie rzeźbił, ale posłusznie wziął w ręce dłuto i drewno. Postać zniknęła, a on został sam w ciemności. Przywołał w myślach obraz Maryi i przy słabej poświecie księżyca zaczął rzeźbić.

Objawienie w Świętej Lipce - Matka Boska Świętolipska

Gdy wstał dzień skończył figurkę Matki Boskiej. Nie zdążył jej się dokładnie przyjrzeć kiedy usłyszał szczęk klucza w zamku. To strażnicy przyszli po niego. Schował figurkę za pazuchę, a dłuto rzucił w kąt.

Poprowadzili go przed oblicze sędziego wśród ogólnych drwin i krzyków gapiów. Sędzia nakazał wykonać karę śmierci. Skazany nie miał żadnych życzeń i posłusznie poszedł ze strażnikami w stronę wyjścia.

Naraz sędzia kazał mu się zatrzymać. Coś w ubraniu więźnia zwróciło jego wzrok. Nakazał wyjąć skazanemu to co schował za koszulą. Strażnik wyjął drewnianą figurkę i podał sędziemu, który w tym momencie oniemiał.

Figurka była tak piękna, że sędzia był przekonany iż nie mogła ona zostać wykonana ludzką ręką. Przestraszył się, że miał w tym udział sam Pan Bóg. Nakazał zdumionym strażnikom uwolnić skazańca i oddał mu figurkę.

Mężczyzna nie mógł uwierzyć w to co się wydarzyło. Stał nie wiedząc co robić. Potem przypomniał sobie słowa Maryi, która poleciła mu umieścić figurkę na pierwszej napotkanej lipie z Kętrzyna do Reszla. Dawny skazaniec poszedł tą drogą i znalazł dużą, rozłożystą lipę. Wspiął się na nią i w rozgałęzieniu umieścił figurę Matki Bożej. Założył dom w pobliżu tego miejsce i codziennie odwiedzał figurę.

Sanktuarium w Świętej Lipce
Sanktuarium w Świętej Lipce

W krótkim czasie miejsce to zasłynęło cudami i uzdrowieniami. Zaczęły przychodzić pielgrzymki wiernych. Proboszcz z Kętrzyna w.uroczystej procesji kilkakrotnie przenosił figurkę do kościoła w mieście, jednak rzeźba znikała stamtąd i ponownie pojawiała się na lipie. Postanowiono zbudować właśnie tutaj kaplicę. Lipa wystawała przez otwór w dachu.

Około 1519 r. pieszo i boso przybył do Świętej Lipki wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern. Z chwilą sekularyzacji Prus pielgrzymki zostały zakazane. W 1525 r. podburzeni przez starostę protestanci z Kętrzyna zniszczyli kaplicę, a figurkę Matki Boskiej zatopili w Jeziorze Wirowym. Lipa została ścięta, a na jej miejscu ustawiono szubienicę.

Blisko 100 lat później Stefan Sadorski, sekretarz króla Zygmunta III Wazy odkupił od protestantów Świętą Lipkę. Kustoszami tego miejsca zostali jezuici, którzy opiekują się nim po dziś dzień. W XVIII w. rozpoczęto budowę barokowej świątyni.

Bibliografia:

  1. M. Spiss, Objawienia maryjne w Polsce, Kraków 2007.
  2. Historia,
    http://www.swlipka.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=5 (31.01.2014).
  3. ŚWIĘTA LIPKA – SANKTUARIUM, http://mazury.info.pl/atrakcje/swieta-lipka/ (14.08.2011).
  4. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, http://www.ciekawe-miejsca.net (14.08.2011).
  5. Tradycja Świętolipska, http://www.swieta-lipka.pl/index.html?id=leg (14.08.2011).

1 KOMENTARZ

  1. Matko Boża Świętolipska módl się o uzdrowienie mojego małego synka Karolka, który w maju tego roku odwiedził Cię razem ze mną. Maryjo dopomóż, dodaj sił, uzdrów! Niech będzie uwielbione Twoje Niepokalane Serce. Amen

Comments are closed.