Strona główna Miejsca kultu Skarby województwa opolskiego: sanktuarium w Prudnickim Lesie

Skarby województwa opolskiego: sanktuarium w Prudnickim Lesie

Skarby województwa opolskiego: sanktuarium w Prudnickim Lesie

Okolice Prudnika mają się czym pochwalić, a ciekawi świata turyści z pewnością nudzić się tu nie będą. Dla tych, którzy interesują się historią, ciekawym celem wycieczki po tej części województwa opolskiego może się okazać sanktuarium w Prudnickim Lesie. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Sanktuarium św. Józefa w Prudnickim Lesie to miejsce, którego dzieje wiążą się ze zgromadzeniem franciszkanów. Pojawili się oni w Prudniku w połowie XIX wieku, tworząc zalążek dzisiejszego sanktuarium św. Józefa. Trudnym okresem w dziejach tego miejsca były lata 50-te XX wieku, kiedy to klasztor został zamieniony na więzienie dla kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym czasie klasztor znajdował się pod zarządem wojska, otaczały go wojskowe posterunki, a ludność cywilna została pozbawiona prawa do odwiedzania klasztoru i mieszczącego się przy nim kościoła. W tym miejscu prymas przebywał do jesieni 1955 roku, po czym został przeniesiony do Komańczy. Tam, w klasztorze Nazaretanek, spędził kolejnych 12 miesięcy.

Dziś turyści, którzy lubią odwiedzać miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi, chętnie zaglądają na teren sanktuarium w Prudnickim Lesie. Dzięki temu w czasie wycieczki po terenie województwa opolskiego mogą zobaczyć ciekawe miejsce, a jednocześnie poznać dzieje kardynała Stefana Wyszyńskiego – człowieka, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia.